Kdy a za jakých podmínek musí studenti platit pojistné na sociální zabezpečení

16. 6. 2010 – 21:26 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kdy a za jakých podmínek musí studenti platit pojistné na sociální zabezpečení
Studenti mají možnost, nikoliv povinnost, zajistit si účast na pojištění jiným způsobem, např. pojistit se dobrovolně, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) informuje studenty a absolventy škol o tom, zda, kdy a za jakých podmínek jim vzniká povinnost platit pojistné na sociální zabezpečení.

Od 1. 1. 2010 došlo k významným změnám v oblasti důchodového pojištění.

 

Před 1. 1. 2010

V období před rokem 2010 byly osoby, které se soustavně připravovaly na budoucí povolání studiem na střední nebo vyšší odborné škole nebo vysoké škole v České republice účastny důchodového pojištění, a to po dobu prvních šesti let tohoto studia po dosažení věku 18 let. Jednalo se o tzv. náhradní dobu pojištění s tím, že po těchto prvních šest let studia byl student účasten důchodového pojištění, aniž by byl povinen odvádět pojistné na sociální zabezpečení. Za studium se přitom za určitých podmínek považovala i některá období, kdy student de facto „nestudoval“ - např. v období školních prázdnin mezi jednotlivými školními roky či po skončení studia, nebo doba od ukončení studia na vysoké škole do dne, než se stal studentem téže nebo jiné vysoké školy, jednalo-li se o bezprostřední návaznost.

Pokud tito studenti např. v době prázdnin vykonávali krátkodobě výdělečnou činnost v pracovním poměru nebo na základě dohody o pracovní činnosti (tzv. „letní brigády“), neměla okolnost, že byli již účastni důchodového zabezpečení z titulu studia, žádný vliv na povinnost zaměstnavatele odvádět z příjmu pracujícího studenta pojistné na sociální zabezpečení. Tato povinnost závisela výhradně na skutečnosti, zda výdělečná činnost studenta byla vykonávána v rozsahu zakládajícím účast na pojištění. V tomto případě byl zaměstnavatel povinen pojistné odvádět a dotyčný student byl účasten pojištění v konkrétní době ze dvou titulů najednou – studium a výdělečná činnost.

 

Nově po 31. 12. 2009

Od 1. 1. 2010 již studium od tohoto data samo o sobě účast na důchodovém pojištění nezakládá. Studenti však mají možnost, nikoliv povinnost, zajistit si účast na pojištění jiným způsobem, např. pojistit se dobrovolně, příp. nastoupit do zaměstnání či začít vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Jestliže se student pro některou z možností rozhodne, je taková účast na pojištění již spojena s povinností odvádět pojistné. Jestliže student nevykonává výdělečnou činnost, žádné pojistné odvádět nemusí ani je za něj nikdo neodvádí.


 

Studenti a dobrovolné důchodové pojištění

 

Pokud studenti chtějí, aby se jim doba studia od 1. 1. 2010 započítávala do nároků na důchod, mohou se přihlásit na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení k dobrovolnému důchodovému pojištění. Minimální výše pojistného činí v roce 2010 částku 1 660 Kč měsíčně.

 

Studenti a (závislá) výdělečná činnost

 

Za studenty, kteří vykonávají vedle studia (ať již ve školním roce nebo o prázdninách) výdělečnou činnost v rozsahu, jenž zakládá účast na důchodovém pojištění a zpravidla (až na několik výjimek – viz níže uvedenou pasáž o studentech – OSVČ), je tato účast podmíněna účastí na nemocenském pojištění, je povinen odvádět pojistné na sociální zabezpečení jejich zaměstnavatel, stejně jako za kteréhokoliv jiného zaměstnance.

 

Studenti a podnikání

 

Studenti do 26 let, kteří podnikají, se považují za osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) vykonávající tzv. vedlejší činnost. Při výkonu této činnosti platí pojistné na důchodové pojištění pouze v případě, kdy daňový základ z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti dosáhl výše zakládající povinnou účast na důchodovém pojištění nebo se k účasti sami přihlásí.

Dosažením stanovené výše daňového základu (v roce 2010 činí 56 901 Kč s odečtením 4 742 Kč za každý kalendářní měsíc, ve kterém činnost nebyla vykonávána), vznikne povinnost doplatit pojistné na důchodové pojištění za kalendářní rok a současně povinnost platit měsíční zálohy v roce následujícím. Nemocenské pojištění OSVČ je dobrovolné a účast na něm vznikne, pokud se k němu OSVČ sama přihlásí.

 

Studenti a pobyt v zahraničí

 

Pokud student plánuje vycestovat do zahraničí za účelem výdělečné činnosti, nemusí tuto skutečnost oznamovat ČSSZ a nevzniká mu ani povinnost hradit pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. V případě dlouhodobějšího setrvání v zahraničí (především v zemích mimo EU) je možné se ještě před plánovaným odjezdem přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění, aby se tato doba započítala pro účely budoucích důchodových nároků.

V členských zemích EU podléhají zaměstnané osoby zpravidla právním předpisům toho členského státu, na jehož území pracují. Informace ohledně registrace a platby pojistného je třeba si zjistit přímo u příslušné zahraniční instituce. Potřebné kontakty na tyto instituce v zemích EU lze najít na internetových stránkách www.cssz.cz v sekci Evropská unie/Kontakty, stejně jako podrobné informace k celému systému koordinace sociálního zabezpečení.

 

Studenti a nemocenské pojištění

 

Studenti nejsou účastni nemocenského pojištění. Nevzniká jim proto nárok na dávky vyplácené z nemocenského pojištění – nemocenské, peněžitou pomoc v mateřství, ošetřovné a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.

 

Absolventi

 

Absolventům, kteří po ukončení studia nenaleznou práci a zaregistrují se proto na úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání, vznikne účast na pojištění z důvodu této evidence, aniž by museli platit pojistné. Jestliže absolvent nenastoupí do práce a ani se nezaregistruje na úřadu práce, povinnost platit pojistné na sociální zabezpečení mu rovněž nevzniká, avšak není důchodově pojištěn.
 

Kurzy

Kurzovní lístek: 16.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,390
USD 23,720 23,900
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články