Práce | Úřad práce | Rejstřík firem | Zákony

Dnes je Středa 8.2.2012 a svátek má Milada


V českých obchodech se loni nakradlo za 9 miliard korun

V českých obchodech se loni nakradlo za 9 miliard korun

Krádeže v obchodech loni vzrostly o 6,5 procenta na téměř devět miliard, Foto:SXC

Krádeže v obchodech vzrostly v loňském roce o 6,5 procenta na téměř devět miliard korun a Česká republika si tak nadále drží nechtěné prvenství v Evropě.

Vyplývá to z analýzy bezpečnostní agentury Special Service International (SSI), která byla zveřejněna ve středu.

Podle expertů SSI je na vině pravděpodobně ekonomická krize, která se však netýká jen zlodějů, organizovaných gangů a propuštěných pracovníků firem. Až celou třetinu pachatelů krádeží totiž tvoří neloajální zaměstnanci společností. A zhruba 15 procent z celkového objemu připadá i na chyby samotných obchodníků.

Zaměstnanecké krádeže se nevztahují jen na fyzicky ukradené zboží. Krade a zcizuje se i firemní know-how, kontakty a důvěrné obchodní informace, které prodá zaměstnanec konkurenci, či se nechá u konkurence rovnou zaměstnat. Nárůst počtu těchto případů je podle analýzy nejmarkantnější.

„Zaměstnavatelé by se měli zejména v krizi věnovat zaměstnanecké politice a přistupovat zodpovědně k bezpečnosti firemních dat. Mohou tím ušetřit i milionové částky,“ míní Vladan Černín, odborník ze společnosti SSI, která zabezpečuje pro řadu obchodních center ostrahu objektů i zabezpečení kanceláří a techniky.

Zlodějům, kteří jsou chyceni se zbožím do částky pěti tisíc korun, hrozí v současnosti jen přestupkové řízení a pokuta, čehož si jsou pachatelé samozřejmě velmi dobře vědomi.

„Hrozbou pro zloděje by tak mohla být důsledná dokumentace přestupků páchaných v řadě, čímž by mohlo dojít k překvalifikování drobných přestupků na trestný čin. Na ty by se mohla uplatnit zkrácená forma trestního řízení a eventuálně podmíněné tresty či domácí vězení,“ navrhuje řešení Zdeněk Procházka ze společnosti Special Service International.

-David Vandrovec, Mediafax

Kam dál?

- Za kamery na pracovišti hrozí firmám milionové pokuty

- Kapsáři v Praze jsou třetí nejlepší na světě

Stav hlasování: 3.2/5 (6 hlasů celkem)

Reklama

Komentáře ke článku



  měna nákup prodej  
EUR EUR 24,80 25,10
USD USD 18,80 19,10
GBP GBP 29,80 30,20
CHF CHF 20,60 20,90
Získejte individuální kurzy  Více »
Kurzy měn ČNB  Více »