3 nejčastější iluze lidí, které hrají zlodějům do karet

3. 12. 2012 – 21:53 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

3 nejčastější iluze lidí, které hrají zlodějům do karet
Kvalitní zabezpečení zlodějům přitíží, přes to nepodceňujte pojištění, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Snad nic neusnadňuje zlodějům práci tolik, jako lehkovážné chování majitelů domů či bytů. Rádi se konejšíte myšlenkami, že se lupiči vašemu obydlí vyhnou, když nevlastníte žádné cennosti? Spoléháte na to, že si k vám zloději netroufnou, když jste doma? Počítáte s bystrým okem souseda, který vám ohlídá dům v době vaší nepřítomnosti? Účinnou prevencí proti vloupání je nepodléhat těmto zažitým mýtům.

Kvalitní pojištění je předpokladem

Odborník na finanční produkty ze společnosti AWD Martin Slapnička radí "kvalitní pojištění domácnosti nevyjde často tak draho, jak se lidé obávají. Dokáže přitom ušetřit nemalé starosti. Je však třeba při výběru pojištění věnovat pozrnost detailům, co a v jakých hodnotách vlastně pojišťujete. Npříklad sportovní vybavení v garáži nemusí být automaticky pojištěné, nemluvě o společných prostorách - kočárkárnách - v bytových domech. Máteli cokoliv cenného, ať samotné cennosti, nebo drahé vybavení, poraďte se s odborníkem aby jste měli vše správně ošetřeno. Nevynechejte ani čtení smlouvy a podmínek pojištění."

Na nejčastější mylné domněnky upozorňuje Ivan Pavlíček, ředitel společnosti NEXT, která se více než 20 let specializuje na výrobu i prodej dveří a zabezpečení domácností a nemovitostí.

Nemám doma cennosti, zloděj nemá co ukrást

„Mnozí lidé rádi podléhají pocitu, že jejich dům či byt není pro zloděje lákavý. Přičítají to například tomu, že nevlastní žádné šperky, drahou elektroniku nebo si neschovávají pod polštářem vyšší sumu peněz,“ říká Ivan Pavlíček, ředitel společnosti. Ani to však nemusí zloděje vůbec odradit. Řada zlodějů totiž pochází ze sociálně slabých vrstev. „Nepřijdou k vám cíleně ukrást obraz za sto tisíc, ale spokojí se dvěma stovkami, které najdou ležet v šuplíku. Peníze pak použijí na denní obživu nebo třeba na nákup drog. Sice si můžete oddechnout, že škody na majetku nejsou závratné. Na druhou stranu počítejte s nutnou výměnou poškozených dveří a zámku, která vás může přijít i na několik tisíc korun. Je to nepříjemné technicky i finančně, nemluvě o špatném pocitu z toho, že se vám někdo cizí přehraboval v osobních věcech,“ dodává ředitel společnosti.

Jsem doma, zloděj si netroufne

Leckteří zloději bývají neuvěřitelně drzí a loupí zcela bez rozpaků. Ani přítomnost majitelů v bytě nebo domě nebývá dostatečným důvodem, který by je měl odradit od jejich kriminálních aktivit. Spoléhají rovněž na to, že lidé nebudou věnovat pozornost štěkotu psa nebo jej ve spánku neuslyší. „Pachatelé si často vybírají noční hodiny. V jedné místnosti loupí, zatímco ve druhé spí majitelé. Známé jsou i případy, kdy zloděj bezostyšně vniknul do bytu, kde bylo spící dítě. To se po probuzení ve strachu schovalo pod peřinu a poté duchapřítomně oznámilo událost rodičům pomocí telefonu. Ti pak kontaktovali policii. Jiný zloděj se zase odvážil k lupu dokonce na přítomnosti rodiny, která zrovna večeřela,“ popisuje Ivan Pavlíček.

Jedu na dovolenou, soused mi byt ohlídá

Lidé často spoléhají také na sousedy, když se chystají odjet třeba na dovolenou. Nechají si pravidelně vybírat poštovní schránku, odklízet sníh před dveřmi, aby budili zdání, že jsou doma. Sousedská výpomoc v době delší nepřítomnosti je určitě praktická, ale ani občanská solidarita nebývá pro lupiče důvodem k přehodnocení plánů. I váš soused chodí do práce, nakupovat a v noci spí. Chcete-li výrazně snížit riziko vloupání do domu či bytu, věnujte patřičnou pozornost otázce zabezpečení. Ať už jste vlastníkem nemovitosti nebo bydlíte v nájmu, účinné řešení vám poskytnou certifikované bezpečnostní dveře, jejichž stupeň odpovídá minimálně třetí, lépe však čtvrté bezpečnostní třídě. V případě bytů v nižších podlažích a v rodinných domech je vhodné zabezpečení oken a balkónových dveří bezpečnostními fóliemi nebo mřížemi.

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,320 25,440
USD 23,320 23,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články