52 nemocnic bude snižovat počet lůžek

2. 7. 2012 – 20:18 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

52 nemocnic bude snižovat počet lůžek
Pro rušení lůžek platí určitá kritéria - například počet určitých výkonů na oddělení, kam lůžko spadá, i dostatečná personální i materiální vybavenost. , Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zdravotní pojišťovny se k 30. červnu dohodly na restrukturalizaci a optimalizaci počtu lůžek s 52 zdravotnickými zařízeními po celé České republice.

Ve všech ostatních nemocnicích a centrech, která na seznamu chybí, probíhají další jednání. V Praze bude snižovat počet lůžek například nemocnice Milosrdných sester sv. K. Boromejského. Ve Středočeském kraji se bude škrtat zejména v Městské nemocnici v Čáslavi, Oblastní nemocnici Kladno a v Mladé Boleslavi.

Nejvíce zdravotnických zařízení se dohodlo v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Naopak na seznamu chybí nemocnice například z Pardubického kraje. Společnou řeč také našlo jen několik nemocničních zařízení v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Pojišťovny v roce 2011 vypověděly smlouvy všem nemocnicím. Výpovědí vyprší na konci letošního roku. U problematických zařízení by se vyjednávání mohlo protáhnout o šest měsíců, aby byl čas na dosažení dohody a zajištění péče v okolních nemocnicích.

Struktura nemocnic se má měnit tam, kde na odděleních není personál ani potřebné vybavení a provádí se tam minimální počet výkonů. Ze 130 nemocnic v regionech by asi u deseti mohl být problém tak velký, že se s pojišťovnami asi dobrovolně nedohodnou.

"Naše snaha škrtat je motivována zejména tím, že objem peněz jdoucí na lůžkový fond se v příštích letech nebude příliš měnit a stávající podoba počtu lůžek v nemocnicích s ním nekoresponduje," řekl šéf Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

Doplnil, že na lůžka v nemocnicích nyní jde okolo 55 procent veškerých peněz plynoucích do zdravotnictví z pojištění, tedy z částky okolo 270 miliard korun.

Náměstkyně pro zdravotní péči Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Miloslava Šlajsová k tomu tehdy doplnila, že u 90 procent českých nemocnic se již spěje k dohodě a u 40 procent z nich je již jasné, že k ní opravdu dojde.

Pro rušení lůžek platí určitá kritéria - například počet určitých výkonů na oddělení, kam lůžko spadá, i dostatečná personální i materiální vybavenost. Konkrétně jde například o 500 porodů ročně v porodnicích nebo 100 operací kyčlí.

Podle ministerstva i pojišťoven je v plánu rušení jednotlivých lůžek, části oddělení, ale i třeba změny celých nemocnic. "Někde uvažujeme o tom, že by nemocnice vůbec neměla akutní lůžka, ale poskytovala by následnou péči," nastínil Gajdáček.

 

-František Bužek | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,220 25,360
USD 23,300 23,480
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články