70 procent české ekonomiky vlastní cizinci

22. 10. 2010 – 20:10 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

70 procent české ekonomiky vlastní cizinci
Podle analytiků je zahraniční kapitál pro českou ekonomiku výhodou, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Českou ekonomiku neovládají nizozemské ani kyperské firmy, jak by se mohlo zdát z údajů o přílivu zahraničního kapitálu. Podle zjištění Hospodářských novin (HN) ovládají Češi ze 150 největších českých firem jednatřicet procent, zbytek cizinci.

"Například situace v Rakousku je dost podobná - skutečných "národních šampionů" je jen pár a většina velkých firem je v rukou německého kapitálu," míní analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podobná situace je in a Slovensku či v Maďarsku.

Oficiální sídlo v Nizozemsku mají přitom ve stejné míře jak "české" tak "německé" firmy. Od roku 1993 z Nizozemska přišlo třináct procent z celkem 2,2 bilionu korun zahraničního kapitálu, a bylo tak třetím nejvýznamnějším investorem do Česka. Reálný vliv země na českou ekonomiku je ale mnohem nižší. Ač je ve srovnání i několik firem vlastněných z Kypru, za žádnou podle zjištění HN nestojí tamní kapitál.

Srovnání ukázalo, že nejdůležitější exportní obory (automobilový průmysl a elektronika) jsou téměř plně v rukou zahraničního kapitálu. Naopak obory orientující se na domácí trh (potraviny, doprava) mají nadprůměrný podíl domácích majitelů.

Podle analytiků je zahraniční kapitál pro českou ekonomiku výhodou. Přinesl know-how, přístup na zahraniční trhy i vyšší efektivitu. Rizika ale spočívají v tom, že investoři své české závody bez rozpaků uzavřou, pokud se to finančně vyplatí, a pokud je potřeba, dokážou si z českých poboček "vytáhnout" svůj kapitál zpět.

-Petr Barták,Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články