70 procent české ekonomiky vlastní cizinci

- Domácí autor: Redakce NašePeníze.cz

Českou ekonomiku neovládají nizozemské ani kyperské firmy, jak by se mohlo zdát z údajů o přílivu zahraničního kapitálu. Podle zjištění Hospodářských novin (HN) ovládají Češi ze 150 největších českých firem jednatřicet procent, zbytek cizinci.

Podle analytiků je zahraniční kapitál pro českou ekonomiku výhodou, Foto:SXC

Podle analytiků je zahraniční kapitál pro českou ekonomiku výhodou, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

"Například situace v Rakousku je dost podobná - skutečných "národních šampionů" je jen pár a většina velkých firem je v rukou německého kapitálu," míní analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podobná situace je in a Slovensku či v Maďarsku.

Oficiální sídlo v Nizozemsku mají přitom ve stejné míře jak "české" tak "německé" firmy. Od roku 1993 z Nizozemska přišlo třináct procent z celkem 2,2 bilionu korun zahraničního kapitálu, a bylo tak třetím nejvýznamnějším investorem do Česka. Reálný vliv země na českou ekonomiku je ale mnohem nižší. Ač je ve srovnání i několik firem vlastněných z Kypru, za žádnou podle zjištění HN nestojí tamní kapitál.

Srovnání ukázalo, že nejdůležitější exportní obory (automobilový průmysl a elektronika) jsou téměř plně v rukou zahraničního kapitálu. Naopak obory orientující se na domácí trh (potraviny, doprava) mají nadprůměrný podíl domácích majitelů.

Podle analytiků je zahraniční kapitál pro českou ekonomiku výhodou. Přinesl know-how, přístup na zahraniční trhy i vyšší efektivitu. Rizika ale spočívají v tom, že investoři své české závody bez rozpaků uzavřou, pokud se to finančně vyplatí, a pokud je potřeba, dokážou si z českých poboček "vytáhnout" svůj kapitál zpět.

-Petr Barták,Mediafax

Tagy: ekonomika daňové ráje zahraniční firmy