71 procent zaměstnanců si letos řekne o vyšší plat

- Práce autor: Redakce NašePeníze.cz

Až tři čtvrtiny Čechů chtějí letos požádat svého zaměstnavatele o vyšší plat. Ukázala to lednová anketa jednoho z pracovních portálů.

Firmy jsou v oblasti mzdové politiky stále ještě velmi opatrné, Foto: SXC

Firmy jsou v oblasti mzdové politiky stále ještě velmi opatrné, Foto: SXC,zdroj: NašePeníze.cz

Ze 1480 respondentů ankety portálu OnlinePráce.cz chce letos požádat o vyšší plat každý čtvrtý dotázaný. Třetina respondentů navíc uvedla, že o vyšší plat požádá v případě, že bude schopna prokázat své přínosy pro zaměstnavatele (například přímý podíl na růstu zisku, zajištění nových zakázek a podobně). Naopak bez ohledu na aktuální finanční výsledky zaměstnavatele si o vyšší mzdu pravidelně říká 38 procent dotázaných a chystají se v tom pokračovat i letos.

„Firmy jsou v oblasti mzdové politiky stále ještě velmi opatrné. Řada z nich nějakým způsobem provázala platy zaměstnanců s hospodářskými výsledky. Neočekáváme proto, že firmy budou plošně zvyšovat mzdy, ale budou pokračovat v trendu motivace klíčových zaměstnanců bonusy vázanými na pracovní výkon a jeho dopad na ekonomické výsledky firmy,“ komentuje výsledky ankety Lea Kozáková ze zákaznického servisu pracovního portálu OnlinePráce.cz.

Podle Kozákové je tedy pravděpodobnost individuálního zvýšení platu vyšší zejména u těch zaměstnanců, kteří jsou pro společnost klíčoví a jejichž nahrazení novým, stejně kvalitním člověkem by společnost stálo mnoho úsilí, času a nákladů.

-Karel Tinl | MED

Tagy: práce zaměstnání pruzkum plat výše platu