Adopce na dálku: Pomáhají chudší lidé, majetní si nechají pro korunu vrtat koleno

23. 7. 2010 – 9:27 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Adopce na dálku: Pomáhají chudší lidé, majetní si nechají pro korunu vrtat koleno
Holčičky běžely i několik dní přes území obývající lvy a slony.. Foto: Jiři Pergl | zdroj: NašePeníze.cz

Server iDNES.cz publikoval rozhovor s podnikatelem Jiřím Perglem, který v Keni staví dětský domov hlídaný samopaly AK-47 a zprostředkovává adopce na dálku. Rozhovor nás natolik zaujal, že jsme se rozhodli část informací poskytnout i vám.

Jiří Pergl se do Keni vrací několikrát ročně a všechny náklady si hradí sám. Peníze z nadačního fondu používá na stavbu dětského domova a na nejnutnější pomoc dětem.

Redaktoři serveru iDNES.cz položili logickou otázku: "Proč nepomáhá dětem u nás, zeptal by se možná někdo. Co byste mu odpověděl?"
"Viděl jste v našich dětských domovech, aby děti neměly co jíst, neměly kde spát, neměly léky? Je smutné, že jsou samy, ale mají všechno. Tamty děti umírají hlady, nemají kam složit hlavu."

Děti v této oblasti jsou velmi vyhladovělé, nemocné a umírají nejen na HIV. V současné době pravděpodobně díky změnám klimatu v provincii Doldol již nepršelo 15 let. Tudíž voda a jídlo se do této oblasti musí dovážet a to je pak znát na ceně. Rok od roku je jídlo a voda dražší a dražší. Ve Slumech kolem města Nanyuki lze občas vidět umírající děti na ulici. Jsou bez domova a bez rodičů, čichají lepidlo aby neměli hlad. Jsou vyhozeny z domova, často již od věku 3 let nebo prodány, popř. zabity vlastními rodiči, jelikož je nemají jak uživit. Je také mnoho případů, kdy rodiče prodávají za sexem 7-14 leté dívenky Keňským a Britským vojákům, protože je to pro ně jediná obživa. Dívenky se často vracejí do Slumů s AIDS a tuberkulozou.

Jiří Pergl začínal jako stavební dělník, už patnáct let ale má vlastní stavební firmu na opravu komunikací. "Je to dobrý byznys," říká, "silnice v Česku nestojí za nic. Pomáhá nám každá zima, hodně děr znamená hodně práce."

Žije s přítelkyní, devítiletý synek vyrůstá s jeho ex-manželkou. "Vídám ho jednou za čtrnáct dní, bývalá žena mi ho pravidelně půjčuje, protože pravidelně platím," směje se.

Rád cestuje a leze po horách. Na svém kontě má dvě šestitisícovky, jednu v Andách, druhou v Mexiku. Aktivně boxuje, vede boxerský klub v Berouně.

Jeho hlavní aktivitou je však v současnosti nadační fond One More Day For Children, jehož posláním je postavit dětský domov pro opuštěné sirotky, zneužívané děti a děti nemocné AIDS v keňské provincii Laikipia.

Od bohatých podnikatelů pomoc nečekám...

Na otázku iDNES.cz "Jak charita v Česku funguje?" Jiří Pergl odpověděl: "Záleží, na koho se obracíte. Obyčejní lidé, babičky nebo děti vědí, co je soucit a solidarita. Od byznysmenů nic nečekejte. Nechají si pro korunu vrtat koleno."

NOVÝ DOKUMENTÁRNÍ FILM O NÁVŠTĚVĚ KENI z ledna roku 2010. Záběry se skutečnou realitou života dětí v Keni, kterým pomáhám spolu s vámi a zároveň sestřih všech důležitých věcí, které se v průběhu mé návštěvy odehráli.

 

Adopce na dálku podle Jišího Pergla

Adopce na dálku se rozumí to, že dítě, které je na tom opravdu špatně - má AIDS, je bez rodičů nebo jen s mámou a ta má AIDS, žije pouze s pěstouny a ti nemají peníze na obživu a školné, jsou provdány již od věku 4 let do manželství atd. mi navštěvujeme ( já každých půl roku a moje spolupracovnice v Keni každý měsíc ) a za vaše peníze, které mu budete pravidelně posílat až do jeho věku 18 let mi nakoupíme a zaplatíme to nejpotřebnější jako je jídlo, léky, uniformu do školy, školní potřeby, doktora, samotné školné, nájemné slumové chatrče a podobně.

Zde v menu ADOPCE nové děti pro Vás mám připraveno mnoho těchto dětí, které se bez Vaší pomoci neobejdou. Jsou to bohužel skoro samé smutné případy. Po přečtení jejich krátkého životopisu Vám asi zamrazí, popřípadě uroníte slzu, ale takový je bohužel život v zemích třetího světa.

Rozhodl jsem se, že alespoň z části opět povybírám ty nejnutnější případy a vložím je na naše webové stránky.

Peníze, které budete ochotni posílat pravidelně pro jednotlivé děti připadnou krom 20% pouze a pouze jim, jelikož sevracím do Keni každý půl rok a zajistím, aby tomu tak bylo. Každé dítě, které již máme v adopci a také tyto nové děti uvedené v tomto seznamu navštěvuji a fotografie, které pořizuji jsou toho jasným důkazem. Náklady 20% se rozumí - vláda Keni vyžaduje, aby se strhávalo 20% z měsíční splátky. Něco jde na daně a něco jde na náklady. Náklady se rozumí to, že děti potřebují pravidelnou péči. Měsíčně je navštěvovat, kupovat jídlo, dovážet k nim doktora, spát v dané oblasti, platit dopravu na určené místa, platit lidem jídlo, dovážet jim věci, které potřebují ( tašku do školy, knihy do školy, školní potřeby, některým teď postel ) a to už samozřejmě zadarmo nejde.Celých 80% peněz jde pouze a pouze vašemu dítěti.

Není také problém se mnou vyrazit do Keni a dítě vidět na vlastní oči. Dle zákonů Keni sice nelze navštívit adoptované dítě, ale není problém vás uvést jako sponzora nadačního fondu OMDC a dál se nikdo ptát nebude.

Pár příběhů malých dětí k adopci...

Zde jsou pro vás připraveny děti k adopci, které vaší pomoc opravdu potřebují..

 
Caroline_gacheri-small_thumb
Caroline Kathambi Gacheri

Caroline nikdy nepoznala otce, utekl. Prarodiče jí zemřeli již dávno. Žije pouze s maminkou a 4 sourozenci. Matka dostává práci pouze příležitostně. Děti velmi hladoví a občas se najedí. Caroline je nádherná holčička a velmi chytrá.
Fimah_wangui_0001-small_thumb
Fimah Wangui 2003

Narození: 7.3. 2003. Žije ve skromné kůlně uvnitř slumu, kde spí na jedné posteli Fimah a maminka a na druhé babička a její 3 bratrancí a sestřenice. Ve venkovním příbytku žije strýc s 2 bratranci na dalších 2 postelích. Matka ztratila práci v Nairobi a již rok je bez výdělku. Jedinou osobou, která donese peníze do celé rodiny je 1 bratranec a sestřenice. Příjem rodiny je ale 15EUR !!
Agnes_logoto-small_thumb
Agnes Logoto 2004

Agnes nechodí do školy z důvodu finančního problému. Otec jí zemřel a žije pouze s matkou a 2 sourozenci. Matka nedokáže uživit děti, proto nechodí do školy žádný z nich. Bydlí v domě o 1 místnosti ze dřeva a plechů. Podlaha popraskaný beton.
F34_7487-small_thumb
Samuel Kamau Gachanja
Životopis: Když jsem s polu s Hellen a sociální pracovnicí Josephine přijížděl k rozpadlé chatrči asi tak 3km od silnice, nevěřil jsem vlastním očím. Opravdu starý děda seděl na špalku a řezal větve na opravu domku, u něj žena kolem 30 let a dítě - Samuel. Říkám jim, kde je otec. 90letý děda se usměje a říká: Přeci já. Dům z ropadlých kusů dřeva a trávy splácaných dohromady blátem. Finanční prostředky žádné a výhled do budoucna také žádný. Samuel již do školy nechodí pro nedostatek finančních prostředků.
Nelson_wambugo-small_thumb
Nelson Wambugo 2000
Narození: 11 let cca, zjistím
Barva očí: Černo hnědé
Barva vlasů: Tmavo hnědá
Otec - Žije
Matka - Žije
Žije - ve slumu v Likii
Idi_ibrahim-small_thumb
Idi Mbarak Ibrahim 2002
Narození: 6.12. 2002
Barva očí: Hnědá
Barva vlasů: Černá
Otec - Zemřel v roce 2007
Matka - Žije
Žije - Dětský domov v Nanyuki přes týden, o víkendu slum v Cottage
Victor_githinji-small_thumb
Victor Githinji

Victor žije s maminkou, ale ta je věčně opilá a on zatím ještě nepoznal klid. V rodině žije ještě babička, ale ta je hodně nemocná. Otec není.
Caro_mukomunene-small_thumb
Caro Mukomunene

Caro se narodila bláznivé a a hloupé matce. Nikdy nežila na stejném místě. Stále usíná bez jídla a hladová, málokdy se nají. Její současná situace je velmi vážná. Potřebuje okamžitou pomoc.
Boniface_mariuki-small_thumb
Boniface Mariuki Muthuri

Boniface žije pouze s prarodiči. Rodiče utekli po jeho narození neznámo kam. Babička s dědečkem nemají peníze a proto si Boniface hledá jídlo na ulici.
Tim_murungi-small_thumb
Tim Murungi

Tim se narodil náctileté mamince. Otec byl učitel matky. Tim nikdy nepoznal mateřskou lásku. Situace je nyní taková, že Tim často chodí hladový do školy, jelikož prarodiče nemají jídlo ani pro sebe. V nejbližší době opustí školu pro nedostatek finančních prostředků.
Zawadi_lereete-small_thumb
Zawadi Lereete

Otec jí zemřel. Matkou byla provdána do manželství, jelikož neměli co jíst. Nikdy nepoznala hygienu. Zawadi je dcerou velmi nemocné matky. nikdy nebyla ve škole a starala se pouze o domácí zvířata. Byla provdána za starého muže do manželství.
Grace_letongoine-small_thumb
Grace Letongoine

Grace je 11 letá holčička, která potřebuje zachránit z manželství. Má sestřenici, která utekla z manželství a ona se to pokusila také spolu se 3 kamarádkami, které naleznete níže v adopci. Chceme jí pomoci a vrátit zpět do školy.
Miitei_lematunge-small_thumb
Miitei Lematunge

Miitei je 12 letá dívka a pochází z centra města Doldol. Její otec je slepý a nemůže se postarat o rodinu. Má 6 sourozenců. Pomáhala matce prodávat mléko, aby uživila jejich 6 mladších sourozenců. to ale nestačilo, proto jí matka prodala do manželství. Chceme jí vrátit zpět do školy.
Naimeku_lengolia-small_thumb
Naimeku Lengolia

Naimeku je 12 letá dívka. Otec  jí zemřel a o rodinu se stará pouze ona s matkou.  Ta ale vše finančně nezvládla a prodala Naimeku do manželství staršímu chlapovi. Chceme jí také zachránit od manželství a zaplatit pro ní školné.

 

Jak pomoci dětem v Africké Keni

12.3. 2010 Pomoc první - na stavbu nového dětského domova 403 424 369 / 0800

Rozjel jsem stavbu dětského domova v provincii Doldol pro 64 dětí včetně školy, ubytovny, jídelny, kostela, toalet a sprch, oplocení pozemku proti lvům a zlodějům, atd... Již je nakreslena kompletní projektová dokumentace. Chtěl bych do tohoto domova dostat naše nemocné, nebo vyhladovělé děti bez rodičů, které jim zemřeli na AIDS a o které se staráme ve slumu v Likii a také Masajské dívky, které jsou prodávány do manželství ne už od věku 7 let, jak jsem psal dříve, ale nyní jsem se setkal s holčičkami ve věku od 3-4 let, které byly provdány do manželství bohatým Masajům. Hrůza.. Celá Keňa už ví z novin " Daily News Kenya " o utrpení 11 holčiček, co se sebrali a utekli od tohoto svazku včetně pedofilního sexu a některé běželi i přes 200km bez jídla a vody z provincie Doldol do města Nanyuki, aby od tohoto zvěrstva utekly. Holčičky běžely i několik dní přes území obývající lvy a slony. Nyní je má moje OMDC pod svojí ochranou a platím jim katolický dětský domov se školou ve městě Meru.

Takže pomoc první spočívá v podobě finančního příspěvku od vás na stavbu nového dětského domova. Díky Jirka

12.3. 2010 Pomoc druhá - předat jídlo a léky strádajícím dětem 403 424 369 / 0800

V oblasti Laikipie, kde působíme - což je oblast velká jako 2-3 Středočeské kraje se staráme o strádající děti. Tyto děti vyhledává má spolupracovnice v Keni Hellen Gathogo s pomocí místních úřadů. Já je následně navštívím, poskládám informace o jednotlivých dětech a předáme jim velkou tašku ( 30kg ) jídla popřípadě dovezeme potřebné léky. Následně je pak v Čechách nabídnu k adopci.
Takže pomoc druhá spočívá v podobě finančního příspěvku od vás na zakoupení jídla a léků pro tyto děti, do té doby, nežli jim seženu adoptivní rodiče. Předem díky - Jirka

12.3. 2010 Pomoc třetí - adoptovat si dítě v položce menu stránek - nové děti
403 424 369 / 0800

Projděte si menu - nové děti a vyberte si dítě, které se vám líbí. Dále potom také zvažte, zda dokážete pomáhat až do jejího nebo jeho věku 18 let, je to přeci jenom zodpovědnost, ale uděláte tomu dítěti 100% obrat v životě a budete mít z toho radost. Do formuláře vyplňte všechny údaje a při následných platbách vždy uvádějte do v.s. vaše r.č. a do textu ( zpráva příjemci ) napište toto: Adopce, splátka pro dítě příklad -Nampakai Eminae únor 2010.

Takže jak jste si vybrali.? Ahoj Jirka

403 424 369 / 0800

Více na stránkách nadačního fondu One More Day For Children.

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,700 24,820
USD 22,970 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články