Advokát Altner podal žalobu na Jiřího Paroubka. Jde o 24 miliard korun

16. 6. 2010 – 13:59 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Advokát Altner podal žalobu na Jiřího Paroubka. Jde o 24 miliard korun
Žaloba není podána jen na ČSSD, ale i na Jiřího Paroubka, Foto:ČSSD | zdroj: NašePeníze.cz

Advokát Zdeněk Altner podal k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 žalobu na Jiřího Paroubka a společnost Cíl.

Chce, aby zaplatili 176 milionů korun jako náhradu utrpěné škody, sdělil Altner ve středu na tiskové konferenci.

Částka 176 milionů odpovídá sumě, která měla být ze strany ČSSD složena jako záruka toho, že sociální demokracie je ochotna s doktorem Altnerem jednat o mimosoudním vyrovnání. Celková částka přitom činí asi 24 miliard korun, které mu náleží za obhajobu ČSSD ve sporu se státem o Lidový dům, který nakonec straně připadl.

"Místo toho, aby dluhy zaplatil, se Jiří Paroubek rozhodl úmyslně klamat veřejnost a osočil mě, že jsem podvodník," řekl Mediafaxu Altner. Jednání ČSSD považuje za protiústavní, protože podle ústavy má každá politická strana povinnost dodržovat demokratické principy, mezi které zcela jistě patří dodržování smluv.

"Jedná se o zneužití státní moci, a pokud to rodící se vládní koalice myslí s bojem proti korupci vážně, musí v prvé řadě zneužití státní moci zabránit," uvedl. Altner dále podal návrh na předběžné opatření na obstavení majetku ČSSD, protože v současnosti podle něho není jisté, jaké jsou skutečné majetkové poměry této strany.

"Dále vyzýváme všechny věřitele ČSSD, aby nás v případě zájmu kontaktovali a mohli jsme koordinovat svůj postup v této věci. Zejména za strany švýcarských věřitelů čekám bezproblémovou spolupráci," řekl Altner.

Částka v řádu miliard podle Altnera vznikla zejména nedodržením smluvních podmínek, které plynou ze smlouvy mezi Altnerem a expředsedou ČSSD Milošem Zemanem uzavřené v roce 1997. Na základě této smlouvy mělo Altnerovi připadnout deset procent z částky, kterou pro ČSSD vymůže. Jednalo se o spor mezi státem a ČSSD o vlastnictví Lidového domu.

"Jiří Paroubek mě pak v roce 2007 nařkl, že jsem podvodník a řekl, že veškeré zásluhy patří panu doktoru Blanickému, který ČSSD zastupoval dříve. Spor, který vedl pan Blanický v roce 1994, však skončil pro ČSSD neúspěšně.

Zmíněné miliardové nároky však již propadly švýcarským právníkům. Altner zatupoval ČSSD u Ústavního soudu (ÚS) v roce 2000, kdy soud konstatoval, že ČSSD po sloučení se zahraniční sociální demokracií navazuje na tradici české sociální demokracie před rokem 1948, kdy došlo ke komunistickému převratu, takže má na Lidový dům právo.

"Jiří Paroubek musel mít k dispozici tento nález Ústavního soudu, takže v roce 2007 vědomě klamal veřejnost, když tvrdil, že jde o zásluhy doktora Blanického," řekl. "Nemáme zájem na likvidaci strany. Jde nám jen o to, aby se smlouvy dodržovaly, a pokud ČSSD přistoupí na seriózní jednání, věřím, že se nakonec úspěšně domluvíme," řekl.

Žaloba není podána jen na ČSSD, ale i na Jiřího Paroubka. "Po zkušenostech se Stanislavem Grossem máme zkušenost, že čelní představitelé ČSSD po odchodu z politiky zázračně zbohatnou, a proto jsme žalobu rozšířili i na pana Paroubka," řekl. "Udělám vše pro to, aby zneužívání státní moci bylo v této zemi zastaveno," zakončil Altner.

- Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,220 25,360
USD 23,300 23,480
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články