AirBnB - Jak vydělat na krátkodobých pronájmech?

26. 10. 2017 – 0:00 | Investice | red | Diskuze:

AirBnB - Jak vydělat na krátkodobých pronájmech?
zdroj: freeimages.com

O pronajímání bytů přes AirBnB se v poslední době hodně mluví. Hlavně tedy ve spojitosti s vedením různých měst, kterým se krátkodobé pronájmy zrovna nelíbí. Ale co když někdo chce naopak začít podnikat v oblasti krátkodobých pronájmů? Jak na tyto pronájmy jsme se zeptali Davida Bureše, investičního a realitního specialisty.

Jak správně koupit byt na AirBnB?

V první řadě je potřeba hledat na správném místě. My poskytujeme pro naše klienty přímo službu vyhledávání včetně video prohlídek a podrobných kalkulací, aby se klienti podívali až na skutečně vhodné nemovitosti.

Sami vidíme, že 80 % bytů je nevhodných zejména z pohledu vysoké ceny nebo špatné dispozice pokojů. Většina klientů toto podcení a vybírá byt, jako by měl být na bydlení. Ale je to investice a tam se řeší hlavně čísla. Takže se musí vždy propočítat kupní cenu včetně daně a vybavení a proti tomu se dívat na výnosy, ponížené o daně, náklady na správu, úklid, poplatky za služby a hypotéku. A po celkovém propočtu by měl mít vlastní kapitál ideálně výnos kolem 12 % a vyšší.

Co by měl mít byt koupený pro AirBnB?

Zejména správné místo. Dále pak kvalitní a vkusné vybavení následně ukázané na webu na kvalitních fotkách. Při správě pak je základním bodem komunikace s hosty a kvalitní úklid. To tvoří podstatu dobrých referencí, které pak prodávají.

Říkáte, že je důležité správné místo. Vyplatí se tedy koupit byt ke krátkodobému pronájmu i v jiném městě než v Praze?

V jiném městě je to také možné. Na druhém místě v zájmu o byty je Liberec. Musíte však počítat s tím, že jiná města už nemají agentury, které se o to budou starat, a profi úklidové firmy zaměřené na tento typ bytů. Takže pak je nutné vše řešit osobně a to je dlouhodobě neúnosné a ten, kdo to dělá třeba 2 roky, se snaží najít agenturu, která musí celý profil tvořit znovu včetně referencí, anebo velká část s tím skončí, protože vlivem nesprávných kroků se byt propadal i cenově a přestalo to být zajímavé.

Je v ČR také obvyklé, že si lidé najímají studenty, aby bydleli v bytě zadarmo, ale starali se jim o chod krátkodobého pronájmu?

Ano, znám asi dva případy z Vinohrad, kde čtyřpokojový byt v původním stavu student pronajímá pro majitele po pokojích a o vše se i sám stará. Je to však zaměřené na nejnižší kategorii klientů – na baťůžkáře, kteří jsou nejčastější problémovou skupinu. Já bych to nedoporučil. My řešíme pouze kvalitní byty orientované na klienty, které by šli do 3 až 5 hvězdičkových hotelů.

Jak tedy udělat z běžně pronajímaného bytu byt pro krátkodobý pronájem?

Pokud je byt na správném místě v centru Prahy, tak je třeba primárně provést rekonstrukci, pokud je byt již starší a opotřebovaný, a následně ho kvalitně vybavit. Pro představu – děláme v bytě o velikosti  50 m2 investice do vybavení včetně kuchyně a spotřebičů kolem 500 tisíc korun. V případě bytu na úrovni se většinou dělá pouze redesign, kde se pouze pár věcí vymění a dotvoří se interiér včetně generálního úklidu. Průměrná cena se pak pohybuje kolem 150 tisíc korun.

Je u nás nějaká rarita v podobě krátkodobého pronájmu, kde se dá bydlet? V USA je např. možné pronajmout si byt, kde žil Donlad Trump jako malý chlapec.

Určitě jsou velmi nevšední místa i v Praze. Vím o jednom hausbótu, který i během roku mění svou pozici. Pak je to třeba superluxusní byt, který má na střeše terasu včetně vířivky s výhledem na Hrad a Staromák. To je naprosto jedinečné. Na druhé straně se zde najde třeba i pronájem, kde se spí v malé tělocvičně na zemi na karimatce.

-Monika Lukešová | Více k tématu na Hypoindex.cz

Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články