Airbnb míří na burzu. Jeho hodnota by mohla být až 35 miliard dolarů

1. 12. 2020 – 19:36 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Airbnb míří na burzu. Jeho hodnota by mohla být až 35 miliard dolarů
Společnost Airbnb chce vstoupit na burzu | zdroj: Profimedia

Americká společnost Airbnb, zprostředkovatel ubytování v soukromí, chce 10. prosince vstoupit na burzu. V rámci primární nabídky plánuje prodat akcie až za 2,6 miliardy dolarů (57 miliard korun), což by celou společnost ohodnotilo na 34,8 miliardy dolarů. 

Burzovní debut Airbnb je jednou z největších a nejočekávanějších primárních nabídek v USA v letošním roce. 

Airbnb chce prodat 51,9 milionu akcií za cenu v rozmezí 44 až 50 dolarů za kus. Včetně opce by firma z prodeje mohla získat až 2,85 miliardy dolarů. Při ceně na horním konci rozpětí by celková hodnota firmy zahrnující i cenné papíry jako opce a akcie s omezenými právy činila 34,8 miliardy dolarů. To je téměř dvojnásobek hodnoty 18 miliard dolarů, na kterou byla firma oceněna v dubnu při získání financí od soukromých investorů. Tržní kapitalizace při ceně 50 dolarů za akcii by byla 30 miliard dolarů.

Airbnb plánuje kotaci na trhu Nasdaq pod symbolem ABNB. O vstupu firmy na burzu v letošním roce se mluvilo dlouho, zbrzdila ho však koronavirová krize, kvůli které se podnikání firmy prudce propadlo. Ve třetím čtvrtletí se však již firmě podařilo dostat do zisku, který činil 219 milionů dolarů. Za devět měsíců letošního roku však firma vykázala ztrátu 697 milionů dolarů, uvedla agentura DPA.

Airbnb je považována za jednu z největších soukromých firem v USA. Podnik sídlí v San Francisku a své služby začal oficiálně nabízet 11. srpna 2008 pod názvem AirBed & Breakfast (nafukovací matrace & snídaně), který pak zkrátila na Airbnb. Nyní firma nabízí ubytování ve 13 tisících městech ve více než 180 zemích.

Zakladatelé společnosti Brian Chesky, Joe Gebbia a Nathan Blecharczyk plánují prodat při nabídce dohromady akcie za téměř 100 milionů USD. Mezi investory Airbnb patří mimo jiné herec Ashton Kutcher, investiční firmy General Atlantic, TPG, Hillhouse Capital či Vanquard Group a Fidelity Investments.

Zdroje:

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,850 24,930
USD 23,250 23,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články