Akcie a komodity padají, dolar opět v roli bezpečného přístavu

7. 2. 2010 – 18:29 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Akcie a komodity padají, dolar opět v roli bezpečného přístavu
Akcie a komodity padají, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Razantní propad zažila v uplynulém týdnu česká burza, když obava investorů o další osud zadlužených ekonomik zažehla úprk z rizikových aktiv napříč celým kapitálovým trhem. Propady se navíc udály na nadprůměrně velkých objemech.

Dolar potvrdil pozici bezpečného přístavu

V nedávné minulosti bylo ze stran mnohých ekonomů slyšet domněnku, že americký dolar již není tak bezpečným aktivem, kam investoři v případě paniky stahují finanční prostředky. Tyto výhrady bylo slyšet i z úst čínských vládních představitelů, kteří s pozdviženým obočím sledují rostoucí dluh USA, který z velké části financují.

Uplynulý týden jasně ukázal, že doba, kdy investoři dolar zavrhnou ještě nepřišla a je tomu tak zejména proto, že dolar na současném kapitálovém trhu nemá alternativu. Stačí si jen uvědomit, že země eurozóny jsou na tom v některých případech s dluhy ještě hůře, takže v podstatě není mezi čím vybírat.

Stahování vládních stimulů a pozvolné přiškrcení prudkého ekonomického růstu, například v Číně, se v uplynulých dnech projevilo i v některých makroekonomických datech, což vyvolalo zejména na akciovém a komoditním trhu vlnu výprodejů.

 

Posilování dolaru mělo devastující účinek zejména na komodity

Zmíněná souhra událostí znamenala posílení dolaru až k 1,36 EUR / USD, což mělo silně negativní dopad na akcie, které jsou vázány na komodity, které se obchodují právě v amerických dolarech. Na českém trhu se to týkalo zejména akcií NWR, které podlehly výprodejům a zejména během čtvrtka a pátku prudce oslabovaly.

Konkrétně kurz akcií NWR ovlivňoval propad cen uhlí na světových trzích, který zase kopíroval propad cen ropy. Ta se v pátek dostala až pod 70 USD za barel, přičemž ještě ve středu byla její cena těsně pod 78 USD za barel.

Akcie těžařské společnosti NWR v reakci na to propadly na burze RM-SYSTÉM o 13,7 % a týden uzavřely na hodnotě 174,50 Kč.

 

Exxon Mobil ohlásil lepší výsledky hospodaření, přesto akcie mírně oslabily

Propad cen ropy postihl i další společnost zaměřenou na komodity, kterou je Exxon Mobil. Tento titul obchodovaný i na burze RM-SYSTÉM v týdnu reportoval lepší než očekávané výsledky hospodaření, což mělo za následek výrazný růstu kurzu během první poloviny týdnu. Korekce na konci týdne však citelně zasáhla i akcie této největší americké korporace a Exxon Mobil oslabil zpět k 1 245,70 Kč.

Společnost vytvořila ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk 6,05 mld. USD při tržbách téměř 90 mld. USD.

 

Roman Jandík, RM-SYSTÉM

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články