Akcie ArcelorMittal Ostrava končí na burze RM SYSTÉM, vydělat se na nich dalo i přes 33 tisíc procent

13. 6. 2010 – 20:52 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Akcie ArcelorMittal Ostrava končí na burze RM SYSTÉM, vydělat se na nich dalo i přes 33 tisíc procent
finanční krize se promítla i do hospodaření oceláren a největší panika na jaře 2009 srazila kurz dokonce pod 1 500 Kč, Foto: | zdroj: NašePeníze.cz

Akciové trhy dosáhly týdenních minim během úterního dopoledne, kdy investoři intenzivně vyprodávali svá portfolia v obavách z prohlubování dluhových problémů v Evropě. Závěr týdne byl však pozitivní a burzy část svých ztrát umazaly.

 

Banky si nedůvěřují


Problémem současných kapitálových trhů je obnovená nedůvěra mezi jednotlivými finančními domy, které si následně nechtějí mezi sebou krátkodobě půjčovat finanční prostředky. Sazby na mezibankovním trhu rostou a financování se prodražuje. Než by velké banky riskovaly na mezibankovním trhu, raději vezmou zavděk minimálním úrokem a peníze ukládají u centrálních bank.

Právě růst sazeb na mezibankovním trhu stál za vznikem finanční krize. Po krachu Lehman Brothers tehdy sazby vylétly na rekordní úrovně a toky finančních prostředků prakticky ustaly.

Ve druhé polovině týdne trhy podpořilo několik makroekonomických zpráv. Zvláště vysoké tempo čínského exportu překvapilo analytiky a pomohlo burzám po celém světě k růstu. Páteční seance se vyvíjela nejprve optimisticky, ale data ohledně poklesu maloobchodních tržeb v USA znamenala obrat nálady. Negativní data byla ale vykompenzována pozitivní zprávou o důvěře spotřebitelů a burzy tak závěr týdne zastihl v zeleném.

 

Erste Bank umazala část ztrát


Propad z úvodu týdne se na české burze týkal zejména Erste Bank, jejíž akcie poklesly až k 643 Kč, což je nejnižší hodnota od loňského července. Problémem této rakouské banky je její expozice v dluhopisech krizí zasažených zemí. Mezi ně patří i Maďarsko, kde dlouho trvající vysoké úvěrové sazby motivovaly občany k půjčkám v zahraničí – zejména v Rakousku. Nepříjemnosti nastaly, když maďarský forint začal po vypuknutí finanční krize vůči euru oslabovat. Maďaři museli za půjčky v eurech platit stále více a dostávali se u věřitelů do problémů.


Akcie Erste Bank v závěru týdne kompenzovala ztráty a obchodování uzavřely na 715 Kč.

 

Akcie ArcelorMittal Ostrava končí na burze RM-SYSTÉM, vydělat se na nich dalo i 33 tisíc procent


Páteční valná hromada definitivně schválila vytěsnění minoritních akcionářů ze společnosti ArcelorMittal Ostrava za 4 tis. Kč. Skutkem se tak stalo to, co většina investorů dlouhodobě očekávala. Z české burzy RM-SYSTÉM odejde jeden z oblíbených akciových titulů.

Když se podíváme trochu do historie, zjistíme, že kurz akcie dosáhl svých minim v průběhu roku 2001, kdy se tento titul dal koupit i za méně než 20 Kč. Po roce 2002 následoval poměrně prudký růst spojený s příchodem nového vlastníka a boomu českého ocelářství. Díky nové legislativě byla společnost v roce 2004 vyřazena z oficiálního trhu burzy. Tehdy se ještě kurz pohyboval kolem 700 Kč.

Spolu s otevřením volného trhu burzy RM-SYSTÉM byly akcie opět přijaty k obchodování v srpnu 2005 s kurzem 1 650 Kč. Následoval postupný nárůst kurzu akcie, který dosáhl svých maxim v roce 2007 a 2008. V těch letech několikrát překročil hodnotu 6 700 Kč, což je 335 x více než v roce 2001. ArcelorMittal Ostrava se tím zařadil mezi tituly, na kterých se dalo na tuzemském akciovém trhu nejvíce vydělat.

Následná finanční krize se promítla i do hospodaření oceláren a největší panika na jaře 2009 srazila kurz dokonce pod 1 500 Kč. Letošní rok ovlivňovaly hodnotu titulu zejména spekulace ohledně vytěsňovací ceny. Vzhledem k obrovskému nerozdělenému zisku společnosti většina minoritních akcionářů očekávala hodnotu podstatně výše a dá se očekávat, že hodnota akcie v squeeze outu bude mít ještě dohru u soudu, což ale na odchodu titulu z burzy nic nezmění.

-Roman Jandík, RM-SYSTÉM

Kam dál?

- Investiční zpravodajství

- 6 investičních strategií pro váš důchod

Kurzy

Kurzovní lístek: 29.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,250 24,370
USD 22,070 22,250
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články