Akcie: Burzy zpět v zeleném před očekávanou výsledkovou sezónou

11. 7. 2010 – 21:11 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Akcie: Burzy zpět v zeleném před očekávanou výsledkovou sezónou
Za propad kurzu akcií ČEZ může dividenda, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Česká burza RM-SYSTÉM ve zkráceném týdnu posilovala a kopírovala tak vývoj v zahraničí.

Aktivita investorů je však slabá. Díl viny na tom nesou dozvuky přechodu vypořádacího systému z SCP na Centrální depozitář, dále prázdninová atmosféra a opatrnost investorů před sezónou hospodářských výsledků, která začne v pondělí v USA tradičně reportem společnosti Alcoa.

 

Bankovním titulům se dařilo

 

Na zajímavé investiční zprávy byl uplynulý týden chudší. Velká diskuse se rozvinula kolem zátěžového testu evropských bank, který až na nějaké výjimky ukázal dobrou kondici evropských finančních ústavů. Následně však byla posuzovaná kritéria označena některými analytiky jako příliš měkká a zátěžové testy tedy za neprůkazné. To ale nic nezměnilo na růstovém potenciálu akcií bank, které z testu vyšly dobře.

Z titulů obchodovaných na české burze se k pozitivní náladě přidala společnost Erste Bank. Ta nejprve ve středu dopoledne propadla až k 660 Kč, když titul po svátcích vyrovnával kurz s burzou ve Vídni. Následně však titul poměrně výrazně posiloval a během pátku se akcie obchodovaly u hranice 730 Kč. Týden Erste Bank uzavřela o korunu níže na 729 Kč.

 

Akcie ČEZu


Za propad kurzu akcií ČEZ může dividenda, respektive její rozhodný den. Od středy se již na burze RM-SYSTÉM obchodují akcieČEZu bez nároku na dividendu za rok 2009 v hrubé výši 53 Kč z akcie. Kurz akcie propadl ještě výrazněji než jen o výši dividendy, což může být způsobeno vybíráním zisků.

ČEZ rovněž v týdnu oznámil, že odkoupil 100% podíl ve společnosti FVE Vranovská ves, která se zabývá výstavbou solární elektrárny o výkonu 16 MW. Jedná se pouze o malou investici a kurz akcie na tuto zprávu prakticky nereagoval. ČEZ již dříve deklaroval záměr skupovat některé zajímavé fotovoltaické elektrárny. Kurz akcie uzavřel na hodnotě 878 Kč.

-Roman Jandík, RM-SYSTÉM

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,130 25,210
USD 23,100 23,200
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články