Akcie ČSOB by se měly začít v druhé půlce března prodávat na pražské burze

15. 2. 2011 – 19:31 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Akcie ČSOB by se měly začít v druhé půlce března prodávat na pražské burze
ČSOB právě zveřejnila výsledky svého hospodaření, podle kterých se čistý zisk během loňského roku zvýšil o téměř čtvrtinu na 13 miliard korun, Foto: ČSOB | zdroj: NašePeníze.cz

Belgická KBC finišuje s přípravami IPO své české dcery, akcie tuzemské ČSOB by se měly začít prodávat na pražské burze v druhé polovině března. V úterý o tom informoval server Euro.cz s odvoláním na zdroj blízký KBC.

Oficiálně ovšem skupina zatím nic komentovat nechce a odkazuje na prezentaci výsledků za rok 2010, kde uvádí, že „s ohledem na přísné omezení komunikace nebude ČSOB ani KBC dávat žádné další nebo přesnější údaje o načasování, procentuálním podílu akcií, které mají být prodány, či samotné nabídce akcií“.

KBC v prezentaci podle serveru navíc píše, že přípravy primární emise probíhají a nabídka bude spuštěna, jakmile budou na trhu optimální podmínky. Loni v létě při zveřejňování výsledků za druhé loňské čtvrtletí přitom byla KBC konkrétnější. Tehdy totiž uvedla, že se prodej bude týkat maximálně 40procentního balíku akcií ČSOB.

„Pokud jde o načasování, KBC si nemohla vybrat lepší dobu. ČSOB právě zveřejnila výsledky svého hospodaření, podle kterých se čistý zisk během loňského roku zvýšil o téměř čtvrtinu na 13 miliard korun, a kapitálová přiměřenost se zvedla o tři procentní body na 18 procent,“ připomíná Euro.cz. Banka si rovněž za poslední rok stihla ´vyčistit´ svou bilanci. Podařilo se jí prodat takzvané CDO za zhruba jednu miliardu korun. Původně sice měly tyto ´toxické´ strukturované cenné papíry v bilanci ČSOB hodnotu zhruba deseti miliard korun, jenže ještě v roce 2008 je banka přecenila na hodnotu nula a jejich prodej za jakoukoli kladnou hodnotu nepřipadal v úvahu.

Kromě toho se ČSOB zbavila arbitrážních sporů s Českou republikou, ze kterých vzešla jako vítěz. Prodala také rizikové dluhopisy řecké vlády, ve kterých měla skoro tři miliardy korun. To vše při zveřejnění plánů okolo vstupu ČSOB na burzu neplatilo. (Více: Kalousek podá trestní oznámení na vládu z roku 2000 kvůli smlouvě s ČSOB )

Od té doby už přitom uplynul víc než rok. Média proto spekulovala, že průtahy mohou znamenat, že KBC nakonec ČSOB neprodá. Jako důvod uváděla fakt, že ČSOB patří v regionu k nejziskovější bance celé skupiny. KBC sice potřebuje zdroje na splacení celkem sedmi miliard eur (přibližně 182 miliard korun) vypůjčených od belgické vlády, ovšem bylo by logické, kdyby chtěla kapitál hledat jinde než formou prodeje svého nejvýnosnějšího aktiva. Tyto úvahy přitom stále platí, státní pomoc totiž musí KBC vrátit až za dva roky.

-Tomáš Cížek | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 7.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,390
USD 22,470 22,650
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články