Akcie: Hospodářské výsledky firem ve světle dividend za uplynulý rok

28. 2. 2010 – 19:59 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Akcie: Hospodářské výsledky firem ve světle dividend za uplynulý rok
Hospodářské výsledky firem a jejich dividendy, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Akcie na české burze RM-SYSTÉM ovlivňovaly v minulém týdnu hospodářské výsledky českých firem, které investorům více napověděly, jak se česká ekonomika vyrovnává s ekonomickou krizí.

 

Bude dividenda ČEZu kolem 53 Kč?

 

V pátek oznámil výsledky hospodaření za poslední čtvrtletí minulého roku rovněž ČEZ, který je asi nejvíce sledovaným českým titulem. Veskrze se očekávala velmi pozitivní čísla, která na úrovni čistého zisku posunou historická maxima opět o něco výše.

Že je vše relativní platí na kapitálovém trhu dvojnásob, proto byl čistý zisk za poslední kvartál roku 2009 ve výši 7,8 mld. Kč pro trh mírným zklamáním. Negativně se projevil výsledek především v segmentu distribuce. Naopak lepší než očekávané byly tržby, kde ČEZ vykázal výnos 55,54 mld. Kč za 4Q09.

 

<%Anketa22%>

 

Za celý rok 2009 vydělal ČEZ celkem 51,9 mld. Kč, z čehož je možné odvodit, jak vysokou dividendu letos ČEZ vyplatí. V případě, že společnost dodrží výplatní pásmo 50 – 60 % z konsolidovaného čistého zisku, vycházela by hrubá dividenda na 53 Kč. Pro nižší úroveň dividendy hovoří náročné investiční programy, které firma chystá. Naopak tlak na vyšší dividendu bude tradičně ze strany vlády a politiků, kteří mají tendenci platit z dividend ČEZu téměř vše.

Kurz akcie reagoval na výsledky mírným propadem až pod 850 Kč, který se ale posléze obrátil v růst až k závěrečným 872 Kč, k čemuž přispěla i obecně optimistická nálada na akciovém trhu po oznámení lepších dat týkajících se HDP v USA.

 

Telefónica O2 vyplatí dividendu 40 Kč

 

Negativní reakce trhu byla naopak silně patrná po oznámení hospodářských výsledků telekomunikační společnosti Telefónica O2, která za poslední kvartál minulého roku vydělala 2,8 mld. Kč, což bylo o něco více než se čekalo. Lehce pod konsensem byly ale tržby společnosti ve výši 15,05 mld. Kč a zvláště negativně se projevil návrh dividendy za uplynulý rok ve výši 40 Kč z jedné akcie, která je tak o 10 Kč nižší než v roce 2009 a 2008.

Kurz Telefónicy O2 v pátek ráno propadl dokonce pod 440 Kč, ale během dne ztrátu akcie částečně smazaly a na závěr dne se obchodovaly zpět v pásmu těsně pod 450 Kč.

 

NWR a dividenda

 

Z pohledu oznámených výsledků a dividend lze odvodit, že se akcionáři NWR žádné výplaty nyní nedočkají a musejí počkat, jak se společnosti bude dařit v nadcházejícím pololetí, protože NWR vyplácí dividendy pololetně a to ve výši 50 % ze zisku, který vytvoří. Zde lze spekulovat, jak se do zisku projeví prodej dceřinné společnosti NWR Energy, který má být v nejbližších týdnech dokončen.

 

Výplata u Erste Bank, CME, Unipetrolu a Deutche Telekom

 

Nulová dividenda bude pravděpodobně i u akcie CETV a Unipetrol. Naopak Erste Bank navrhne dividendu 0,65 EUR z jedné akcie a Deutche Telekom, jehož akcie se obchodují i v českých korunách na burze RM-SYSTÉM, hodlá i přes horší než očekávané výsledky vyplatit dividendu ve výši 0,78 EUR z jedné akcie.

Roman Jandík, RM-SYSTÉM

- Investiční zpravodajství

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články