Akcie: Jaký byl uplynulý týden na české burze

21. 3. 2010 – 18:52 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Akcie: Jaký byl uplynulý týden na české burze
Akciový týden na burze RM system, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Akciové trhy v první polovině týdne výrazně rostly a některé tituly překonávaly svá střednědobá maxima. Druhá polovina týdne byla naproti tomu ve znamení spíše negativní nálady a vybírání zisků.

 

Akcie Unipetrolu překonaly hranici 150 Kč


Dobře se v týdnu dařilo Unipetrolu, jehož akcie vzrostly až k 153 Kč. Unipetrol je jedním z titulů, které zatím výrazněji nesmazaly propad z průběhu finanční krize. Akcie se již od října 2008 pohybuje v pásmu od 110 do 150 korun a nevykazuje žádný výraznější trend. Až v uplynulý týden se titulu na větších objemech podařilo hranici 150 korun na pár dní překonat a udržet. Růst však nebyl podpořen žádnými výraznějšími firemními zprávami.

Na páteční propad na amerických akciových trzích ještě stihli zareagovat výprodeji investoři na burze RM-SYSTÉM, kde se obchoduje o hodinu déle než na pražské burze, proto Unipetrol nakonec přidal „jen“ 5,7 % a uzavřel na 149,20 Kč.

 

Pegas ohlásil lepší než očekávané hospodářské výsledky


Mírně si v týdnu polepšil i Pegas Nonwovens. Akcie výrobce netkaných textilií vzrostly po oznámení výsledků hospodaření až k 455 Kč. Negativní závěr týdne je však zastihl na 447,50 Kč.

Pegas vykázal ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku čistou ztrátu 1,26 mil. EUR, přičemž výsledek byl lepší než očekávaný. Za ztrátou stojí negativní dopady kurzových změn. Lepší než očekávané byly rovněž tržby, které dosáhly 30,2 mil. EUR. Provozní zisk EBITDA dosáhl bezmála 8 mil. EUR a pozitivním signálem je i klesající zadlužení společnosti.

 

Akcie Tatry propadly


Výrazný propad kurzu zaznamenala v týdnu Tatra. Problémem je miliardový úvěr, který musí automobilka splácet. Banky požadují za úvěr vyšší záruky a majitelé tak museli dát firmu bankám do zástavy. Vlivem nízké poptávky v odvětví musela Tatra výrazně propouštět a banky se obávají problémů s finanční likviditou podniku. Akcie firmy obchodované na burze RM-SYSTÉM klesly v týdnu o 7,9 % na 134,50 Kč.

(Roman Jandík,  RM-SYSTÉM)

Kam dál?

- Investiční zpravodajství

- 7 smrtelných hříchů investování

- Poplatky za obchodování na burzách: Nejdražší je Capital Partners a PPF

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,460
USD 22,570 22,750
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články