Akcie: Pozitivní předvelikonoční týden na české burze

5. 4. 2010 – 21:02 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Akcie: Pozitivní předvelikonoční týden na české burze
Akcie: Pozitivní předvelikonoční týden na české burze, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Předvelikonoční růst české burzy způsobila pozitivní nálada na zahraničních trzích a lepší hospodářské výsledky některých tuzemských společností.

 

Philip Morris ČR vyplatí dividendu 780 Kč

 

Výsledky hospodaření v týdnu představil Philip Morris ČR. Kutnohorská tabáková firma vytvořila v loňském roce konsolidovaný čistý zisk 2,51 mld. Kč, což bylo pro trh příjemným překvapením. Lepší než očekávaný byl rovněž provozní zisk na úrovni 3,21 mld. Kč při tržbách 11,69 mld. Kč.

Nejočekávanějším údajem byla tradičně výše dividendy za minulý rok. Společnost vyplatí 780 Kč z jedné akcie, což bylo mírně pod očekáváním analytiků. Přesto aktuální dividendový výnos činí zajímavých 7,8 %. Bezprostřední reakce trhu na oznámená data byla mírně pozitivní a kurz Philip Morris ČR dokázal překonat hranici 10 tis. Kč. Následovalo vybírání zisků, které způsobilo návrat kurzu zpět k hodnotám pod 9 900 Kč a až páteční pozitivní reakce trhu na oznámená data z amerického trhu práce akciím pomohla zpět k růstu. Philip Morris uzavřel na hodnotě 10 008 Kč.

 

 

Jak reagovali investoři na návrat AAA Auto k zisku?

 

Příjemné překvapení si pro investory připravila rovněž společnost AAA Auto. Provozovatel autobazarů se dokázal v loňském roce vrátit k zisku. Konkrétně AAA Auto vykázala čistý zisk 1,2 mil. EUR. Důvodem ovšem není pozitivní obrat na trhu s ojetinami, ale prudký pokles nákladů spojený s útlumem marketingových aktivit a zejména s výrazným propouštěním. Firma v loňském roce uzavřela ztrátové pobočky v Maďarsku, Polsku a v Rumunsku. Tržby společnosti klesly o 43,8 % na 165,1 mil. EUR při poklesu prodaných automobilů o 38,5 % na celkových 37 215 kusů.

Na informace reagovali investoři zejména vyšší obchodní aktivitou, když na burze RM‑SYSTÉM během týdne bylo zobchodováno celkem 463 tis. kusů akcií. Kurz ve středu dokonce překonal úroveň 15 Kč, ale na závěr týdne se opět vrátil ke 14,20 Kč, což v týdenním srovnání znamená růst o 2,9 %.

 

<%Anketa22%>

 

 

Orco vykázalo další ztrátu

 

Jedním z mála titulů, který zaznamenal propad kurzu, bylo Orco. Společnost v loňském roce vykázala celkovou ztrátu 250 mil. EUR, což je sice zlepšení oproti ztrátě 390 mil. EUR z roku 2008, přesto však údaj nenaplnil očekávání analytiků. Ztráta je způsobena zejména přeceněním nemovitostí ve vlastnictví společnosti.

Klíčové pro Orco bude, zda se dokáže dohodnout na prodloužení splatnosti obřího dluhu a vymanit se tak z režimu soudí ochrany před věřiteli, ve kterém se již déle než rok nachází. Reakce kurzu na oznámené výsledky byla negativní a Orco propadlo o necelá tři procenta na 192,50 Kč.

(Roman Jandík, RM-SYSTÉM)

Kam dál?

- Investiční zpravodajství

- 7 smrtelných hříchů investování

- ČNB pokutovala investiční společnost Cyrrus za nedostatečné informace klientovi

- Platit v restauraci akciemi? V New Yorku žádný problém

- Investice: Jaké jsou návyky boháčů?

Kurzy

Kurzovní lístek: 14.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,650 24,770
USD 22,940 23,120
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články