Akcie v minulém týdnu: Burza RM-SYSTÉM jako na houpačce

17. 10. 2010 – 19:42 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Akcie v minulém týdnu: Burza RM-SYSTÉM jako na houpačce
Průměrný denní objem obchodů se v tomto týdnu výrazně navýšil oproti týdnu předchozímu, Foto:sxc | zdroj: NašePeníze.cz

Obchodování na burze RM-SYSTÉM v uplynulém týdnu kopírovalo vývoj světových trhů a index RM se pohyboval nahoru/dolů podle aktuálně převládajícího tržního sentimentu.

Počáteční optimismus, který se na trhy přenesl ještě z předchozího týdne, vystřídaly v závěru týdne mírné výprodeje. Nejhůře se s nimi vypořádali investoři u ČEZu, kteří čelili další lavině negativních zpráv. Pozitivní obchodování za sebou mají naopak společnosti, které se na burze RM-SYSTÉM obchodují v rámci duálního listingu. Jedná se zejména o technologické firmy z amerického trhu - Microsoft, CETV či Kit Digital.

Průměrný denní objem obchodů se v tomto týdnu výrazně navýšil oproti týdnu předchozímu, když dosáhl 32,90 milionů Kč, zatímco v minulém týdnu činil průměrný denní objem 20,95 milionů Kč. Celkově byly v uplynulém týdnu zobchodovány cenné papíry za 164,48 milionů Kč. Nejvíce se na tomto růstu podílelo čtvrteční obchodování, ve kterém zobchodovaný objem překonal 56 milionů Kč. Index RM zahájil pondělí na hodnotě 2 354,83 bodů a páteční závěrečná hodnota ukazovala 2 346,99 bodů. Ve 41. obchodním týdnu roku 2010 tak burza RM-SYSTÉM poklesla o 0,33 %.

 

ČEZ pod prodejním tlakem

 

Uplynulý týden nepřinesl pozitivní výnosy zejména akcionářům největší tuzemské společnosti obchodované na domácích trzích - ČEZu. Poté, co kanceláře společnosti navštívili v minulých měsících komisaři Evropské unie, aby zde hledali dokumenty dokazující porušení pravidel hospodářské soutěže, se k titulu objevilo několik negativních zpráv i v tomto týdnu. Cena elektřiny dosud zůstává na úrovni 50 MW za hodinu a nízká poptávka nedává prostor ke zvýšení ceny této komodity v následujícím období, se kterým trh na začátku roku kalkuloval. Aktuální situace si vynutila kroky managementu společnosti, jejichž výsledkem je odsunutí termínu výstavby dalšího bloku jaderné elektrárny Temelín a upuštění od některých zamýšlených akvizic v Evropě, zejména na Balkáně. Prozatím poslední ránu zasadila titulu vládnoucí elita, která začala vymýšlet postupy, jak kompenzovat cenu výkupu zelené energie, kterou předtím nechala nesmyslně vysoko vyrůst. Jednou z cest, kterou budou chtít někteří vládnoucí činitelé vysokou cenu kompenzovat, bude prodej emisních povolenek. Ty měly být do roku 2013 zdarma a teprve poté se měl ČEZ na jejich nákupu začít podílet. Akcie společnosti na nové informace reagovaly poklesem, který se ve čtvrtek změnil v hromadný úprk investorů. Titul v tento den uzavřel obchodování na 784 Kč, když svých minim dosahoval u ceny 770 Kč. Závěrečná páteční cena akcií činila 774 Kč a celkově si v tomto týdnu titul odepsal 5,37 %.

 

KIT Digital zažádal u regulátora o povolení nové emise akcií

 

Společnost KIT Digital je vzhledem k nízkému počtu akcií na burze RM-SYSTÉM pro mnoho investorů nezajímavá. Burzovní teorie říká, že kde je malý počet akcií vyvolávající malý zájem investorů, tam existují velké rozdíly mezi nákupní a prodejní cenou. Totéž platí i pro akcie KIT Digital, přesto se může jevit nákup akcií dlouhodobě uvažujícímu investorovi jako vhodná příměs do portfolia. Společnost je primárně obchodována na americkém trhu Nasdaq a je světovým lídrem v multimediální oblasti přenosu videa. Jejími významnými zákazníky jsou společnosti jako Google, Vodafone, Hewlett-Packard či Home Depot. Šéf firmy Kaleil Isaza Tuzman uvedl, že firma podala žádost k americké komisi pro cenné papíry (SEC) o povolení budoucí emise nových akcií v objemu dosahujícím až 250 milionů USD. Jako důvod byla uvedena možnost, že KIT Digital převezme jednu či více firem považovaných za svou největší konkurenci. Na burze RM-SYSTÉM titul posílil o 4,74 %.

 

Microsoft se probudil k životu

 

Jak jsme si mohli všimnout, většinu střednědobých růstů a pádů předbíhají technologické společnosti, které jako první ztrácejí půdu pod nohama či objevují výšky bájného Olympu. Od začátku září vyrostly některé světové indexy téměř o 10 %. Technologický sektor je v tomto směru opět o krok napřed. To však nelze říci o druhé největší technologické společnosti světa Microsoftu, která svou výkonností výrazně zaostává nejen za ostatními společnostmi z technologického sektoru, nýbrž také za výkonností ostatních amerických indexů. Na ročním horizontu není vývoj společnosti rovněž nijak slavný. V tomto týdnu se k titulu investoři navrátili a svými nákupy jej oproti pondělnímu úvodu posunuli o 4,65 % výše, se závěrečnou hodnotou 450 Kč.

-Ing. Martin Hloušek, RM-Systém

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,850 24,930
USD 23,250 23,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články