Akcie v minulém týdnu: Okurkovou sezónu oživily výsledky hospodaření ČEZu

15. 8. 2010 – 20:49 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Akcie v minulém týdnu: Okurkovou sezónu oživily výsledky hospodaření ČEZu
Již od začátku roku nevykazují akcie ČEZu nějaký výraznější trend, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Uplynulý týden pokračovala na české burze okurková sezóna. Aktivita investorů je silně podprůměrná, což má v některých případech za následek poměrně velké výkyvy kurzu nahoru i dolu.

 

ČEZ vydělal v první polovině roku 28,7 mld. Kč

 

Z nudné šedi uplynulého týdne dokázal vystoupit pouze ČEZ, který v úterý oznámil hospodářské výsledky za uplynulé pololetí.

ČEZu klesl čistý konsolidovaný zisk o 6,5 mld. Kč na 28,7 mld. Kč při tržbách 98,7 mld. Kč. Důvodem poklesu ziskovosti je pokles cen elektrické energie. Pro rok 2010 je průměrná cena elektrické energie prodána za 54 EUR za MWh a kontrakty na rok 2011 ČEZ uzavíral za ceny blízké 52 EUR za MWh. Klesající ziskovost společnosti se odrazila i na růstu ukazatele P/E, který se aktuálně pohybuje kolem 10. Stále je to v porovnání s konkurencí poměrně dobré číslo a v předkrizových dobách se tento ukazatel pohyboval i kolem 17. P/E definuje poměr mezi cenou akcie a ziskem na akcii za uplynulých 12 měsíců, laicky řečeno, čím nižší, tím lepší.

Přestože byly výsledky téměř shodné s očekáváním, reagovaly na ně akcie společnosti propadem, který byl umocněn celkově negativní náladou na akciovém trhu. Z pondělních hodnot kolem 878 Kč se akcie propadly až ke čtvrtečním 845 Kč, což je dolní mez, které kurz akcie poslední rok odolává.

Již od začátku roku nevykazují akcie ČEZu nějaký výraznější trend, proto se není ani co divit malému zájmu investorů čekajících na nějaké výraznější zprávy, podle kterých by se rozhodli obsadit nebo vyklidit pozice. ČEZ týden na burze RM-SYSTÉM uzavřel na hodnotě 860 Kč.

 

TIP: Denní Investiční zpravodajství

 

Propad zahraničních trhů

 

Burzy klesaly i v zahraničí. Důvodem jsou stále obavy z druhého poklesu globální ekonomiky, která se doposud nevypořádala s vysokou nezaměstnaností a vládními dluhy. Trhy rovněž negativně reagují na snahy čínského regulátora řízeně zpomalovat přehřátou ekonomiku, která hrozí vznikem „bublin“ zvláště na trhu nemovitostí. Silně oslaboval zejména sektor technologií. Intel na české burze propadl dokonce o 11,7 % na hodnotu 375 Kč. Nokia klesla o 2,2 % na 182 Kč.

-Roman Jandík, RM-SYSTÉM

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.10.2021 Exchange s.r.o.

EUR 25,640 25,740
USD 22,020 22,160
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články