Akcie v tištěné podobě zmizí

- Investice autor: Redakce NašePeníze.cz

Papírové akcie po téměř 400 letech zmizí z evropských akciových trhů, nahradí je jejich elektronické podoba. V sobotu to s odvoláním na zdroje z Evropské komise uvedla agentura Reuters.

Vyrovnat obchod s listinnými akciemi trvá více než trojnásobek času, než když se transakce uskuteční elektronicky. Foto:SXC

Vyrovnat obchod s listinnými akciemi trvá více než trojnásobek času, než když se transakce uskuteční elektronicky. Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

"Emitenti a investoři budou muset vést elektronický záznam pro prakticky všechny cenné papíry," uvedla agentura Reuters s odvoláním na Evropskou komisi.

Vyrovnat obchod s listinnými akciemi trvá více než trojnásobek času, než když se transakce uskuteční elektronicky. Kromě rychlosti uvádí Brusel jako stěžejní důvod pro nové nařízení také bezpečnost. Při elektronickém obchodování bude podle něj méně prostoru na podvody, stejně tak ubude rizika, že dojde ke ztrátě akcie.

První obchodní společností, která začala tisknout akcie, byla v roce 1602 založená Nizozemská východoindická společnost. Tu za účelem rozdělení rizika a zisku spojeného s obchodováním s východní Indií založili bohatí obchodníci z Amsterdamu, kteří se jako jednotlivci jen nesnadno vyrovnávali s portugalskou konkurencí a korzáry.

-Ondrej Fér | MED

Tagy: akcie elektronické tištěné