Akcie v tištěné podobě zmizí

11. 3. 2012 – 20:38 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Akcie v tištěné podobě zmizí
Vyrovnat obchod s listinnými akciemi trvá více než trojnásobek času, než když se transakce uskuteční elektronicky. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Papírové akcie po téměř 400 letech zmizí z evropských akciových trhů, nahradí je jejich elektronické podoba. V sobotu to s odvoláním na zdroje z Evropské komise uvedla agentura Reuters.

"Emitenti a investoři budou muset vést elektronický záznam pro prakticky všechny cenné papíry," uvedla agentura Reuters s odvoláním na Evropskou komisi.

Vyrovnat obchod s listinnými akciemi trvá více než trojnásobek času, než když se transakce uskuteční elektronicky. Kromě rychlosti uvádí Brusel jako stěžejní důvod pro nové nařízení také bezpečnost. Při elektronickém obchodování bude podle něj méně prostoru na podvody, stejně tak ubude rizika, že dojde ke ztrátě akcie.

První obchodní společností, která začala tisknout akcie, byla v roce 1602 založená Nizozemská východoindická společnost. Tu za účelem rozdělení rizika a zisku spojeného s obchodováním s východní Indií založili bohatí obchodníci z Amsterdamu, kteří se jako jednotlivci jen nesnadno vyrovnávali s portugalskou konkurencí a korzáry.

-Ondrej Fér | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,320 25,440
USD 23,320 23,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články