Akcie v uplynulém týdnu: Na české burze je aktuálně v kurzu energetika!

10. 1. 2010 – 11:25 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Akcie v uplynulém týdnu: Na české burze je aktuálně v kurzu energetika!
Investice do energií, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Úvod nového roku patřil na české burze energetice. Letos sázka na růstový lednový efekt prozatím vychází akcionářům NWR, jehož kurz vzrostl o více než 13 %, spokojení mohou být i vlastníci ČEZu se ziskem 6 %.


NWR pokračuje v růstu a přidává dalších 13,3 %

Růst kurzu akcií těžařské společnosti NWR lze dávat do souvislosti s růstem cen komodit na světových trzích. Například cena ropy se v týdnu přehoupla přes 80 USD za barel a v průběhu týdne vystoupila až nad 83 USD / barel. Energetickým společnostem v současné době pomáhá rovněž chladné počasí a vyšší spotřeba, která je s ním spojena.

Akcie NWR v týdnu vzrostly ze 163 Kč ke 184,60 Kč, tedy o celých 13,3 %. Dalšímu posilování zabránila páteční negativní data z amerického trhu práce, která odstartovala mírně vybírání zisků na evropských trzích.

Akciím ČEZu rostou o 6 %, pomohla zvýšená analytická doporučení

Podobný průběh mělo v týdnu rovněž obchodování s akciemi ČEZu, které posilují již od poloviny prosince, kdy se daly koupit i za méně než 850 Kč. Během uplynulého týdne přidaly dalších 6 % a uzavřely na 918 Kč. Po delší době se ČEZ obchoduje nad psychologickou hranicí 900 Kč za akcii, nad kterou se kurz dostal naposledy na začátku listopadu minulého roku.

Akcie ČEZ silně posilovaly zvláště v pátek dopoledne, kdy bylo oznámeno zvýšené doporučení od Goldman Sachs, která akcie v jednoročním horizontu cíluje na 1 200 Kč. S doporučením „akumulovat“ přišla v pátek ráno i brokerská společnost Fio, burzovní společnost, která akciím dává roční cílovou cenu 1 013 Kč / akcii. 

Komerční banka a vybírání zisků

Naopak pokles v úvodu roku investoři zaznamenali u Komerční banky, která se propadla o 4,6 % na 3 805 Kč. Kurz tohoto finančního titulu rostl průběžně již od začátku března a současná malá korekce jde pravděpodobně na vrub investorům, kteří realizovali své zisky a následně dali přednost jinému titulu.

Kam dál?
- Do kterých titulů se vyplatilo investovat v roce 2009?
- Investice: Kam investovat své úspory?

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články