Akcie: Závěr roku na české burze

20. 12. 2009 – 19:50 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Akcie: Závěr roku na české burze
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Obchodování na české burze v uplynulém týdnu mělo podobný průběh ostatně jako v celém prosinci - podprůměrné objemy obchodů a žádný výrazný trend na trhu.


Největší nárůsty a poklesy týdne

Nejvíce vzrostl kurz akcií Microsoft (+7,7 %, 551,50 Kč), Pegas (+5,5 %, 440 Kč) a McDonald\'s (+5,5 %, 1 134 Kč). Naopak nejhůře dopadly akcie Orco (-7,7 %, 167,70 Kč) a Tatra (-7 %, 144 Kč).

Akciím Microsoftu pomohla dohoda s Evropskou komisí

Kurz akcií Microsoftu roste již od začátku října, kdy se obchodoval na burze RM-SYSTÉM v pásmu kolem 430 Kč. Poslední zprávou, která potěšila investory a přispěla tak k růstu kurzu akcie, bylo oznámení ukončení sporu s Evropskou komisí. Již deset let vede Microsoft s Bruselem spor týkající se internetového prohlížeče, který byl součástí operačního systému dodávaného společností. Softwarový gigant tím měl údajně porušovat antimonopolní zákony platící v Evropské unii. V průběhu týdne titul přidal 7,7 % a uzavřel na 551,50 Kč. Oproti začátku října titul přidal již 28 % zhodnocení.

Intel čelí další žalobě

Spory týkající se nezákonného využívání dominantního postavení na trhu jsou častým nešvarem obřích světových korporací. Ve středu podala americká vládní agentura Federal Trade Commision žalobu na společnost Intel. Důvodem je opět nelegální využívání konkurenčního postavení na trhu s mikročipy. Chování firmy údajně porušuje volnou soutěž a poškozuje ostatní společnosti v oboru. Připomeňme, že Intel nedávno zaplatil 1,25 mld. USD na urovnání sporu se společností Advanced Micro Devices.

Reakce investorů byla negativní a akcie oslabila o 9 Kč na 350 Kč. V pátek Intel ztrátu částečně umazala a titul předvánoční týden uzavřel na 352 Kč.

Volkswagen pravděpodobně převezme automobilku MAN

Zajímavé zprávy se v posledních dnech týkají především zahraničních akcií, které se ale obchodují v českých korunách na burze RM-SYSTÉM. Volkswagen pravděpodobně předloží nabídku na převzetí výrobce nákladních automobilů MAN, kde již vlastní 30 % akcií.

Automobilka tím chce rozšířit své portfolio značek a dosáhnout prvenství v celosvětové výrobě automobilů. V průběhu týdne však kurz akcie oslabil o 0,54 % a uzavřel na 2 120 Kč.

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,280 25,420
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články