Amnestie v číslech, aneb miliardy do státní pokladny

4. 1. 2013 – 0:01 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Amnestie v číslech, aneb miliardy do státní pokladny
Pokud amnestie proběhne podle plánu a na svobodu se dostane zhruba třetina vězňů, ušetří stát zhruba 2,63 miliardy korun. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Jedna z největších změn, která nás potkala hned na začátku roku je amnestie. Podle právníka Pavla Říčky by se stejně propuštění lidé dostali brzo na svobodu. I když je většina obyvatel České republiky z této amnestie pohoršena, stát by na ni mohl vydělat miliardy.

Počet vězňů, kterých by se měla týkat amnestie vyhlášená prezidentem Václavem Klausem, odhaduje ministerstvo spravedlnosti na zhruba 7500.

"V podstatě všichni ti, co dostali 12 měsíců a méně, nebo 2 roky a nebyli odsouzeni atd., tak ti půjdou z vězení. To jsou ty osoby hodně, které neplatí alimenty, spáchaly nějakou drobnou trestnou činnost krádeže, ti všichni půjdou ven. Ale na druhou stranu, oni by šli ven stejně za několik měsíců po půlce trestu a ti soudci nebudou muset dělat důkazní řízení, prostě rychle je pustí ven a bude klid,“ tvrdí právník Pavel Říčka.

Amnestie se týká i případů, které se vlečou už dlouho. Jedním z nich je například H-Systém, kde tři vysoce postavení manažeři uniknou bez trestu. "Dopadá to na příklady, které se vlečou nejméně osm let, to už jsou takové trochu mrtvoly. U těch velkých trestných činů, ti policisté budou asi nadávat, protože vyšetřují to třeba několik let a teď to skončí,“ doplnil Pavel Říčka.

Na amnestii stát "vydělá" miliardy

Pokud amnestie proběhne podle plánu a na svobodu se dostane zhruba třetina vězňů, ušetří stát zhruba 2,63 miliardy korun. To jsou téměř tři procenta plánovaného schodku státního rozpočtu pro letošní rok. Vyplývá to z modelových propočtů online deníku Aktuálně.cz.

Denní náklad na nepodmíněně odsouzenou osobu je totiž zhruba jeden tisíc korun za den.

Deník Aktuálně.cz spočítal, že k částce 2,63 miliardy se dostaneme, když od "hrubé" úspory zhruba 2,7 miliardy korun odečteme peníze, které vězňové za svůj pobyt platí státu. Tato částka je ovšem zanedbatelná.

U pracujících vězňů se strhává z takzvané čisté odměny, což je hrubá odměna snížená o sociální (6,5 %) a zdravotní (4,5 %) pojištění a o daň z příjmu (15 %).Nepracují však zdaleka všichni vězni.

Hlavním zdrojem peněz pro Vězeňskou službu jsou peníze od daňových poplatníků, konkrétně příjmy z pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.

Částka, kterou stát ušetří je však nepřesná, neboť je třeba počítat také s tím, že věšina vězňů se přihlásí na úřady práce a pravděpodobně si zažádá o některou ze sociálních dávek.

Na amnestii vydělají i někteří odsouzení

Konkurzní soudce Jiří Berka bude osvobozen, měla by se ho totiž týkat prezidentská amnestie. Navíc dostane vyplaceny miliony korun. Berka společně s dalšími osmi lidmi způsobil díky falešným konkurzům škody za čtvrt miliardy korun.

Díky amnestii si navíc Berka může přijít k pěkným penězům. Právě od doby, kdy proti němu bylo zahájeno trestní stíhání, je mimo službu. Pokud ho amnestie opravdu osvobodí, bude mu muset stát doplatit ušlou mzdu za předešlých téměř 10 let. Podle předsedy ústeckého krajského soudu, kde Berka pracoval, mu bude doplacena částka v řádech milionů!

Tři vysoce postavení manažeři z vytunelovaného H-Systemu zůstanou také bez trestu. Společnost H-System, která slibovala výstavbu levných bytů a rodinných domů, podvedla více jak tisíc lidí, kterým tak vznikla škoda dohromady za miliardu korun.

Amnestie se netýká zakladatele společnosti Petra Smetky. Ten tak zůstane pravděpodobně jediným odsouzeným. Ve vězení si odpykává 12letý trest. Naopak nahrává do karet dalším třem vrcholným manažerům. Bez testu tak asi zůstanou Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma.

To by znamenalo pro 1095 poškozených lidí, že by se nedočkali odškodnění. "V tom rozsudku jim byla dána povinnost nahradit škodu. Pokud by došlo k amnestii, tak by zde nebyl pravomocný rozsudek, který by jim ukládal povinnost nahradit škodu poškozeným,“ dodala Marvanová.
 

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,440
USD 22,380 22,560
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články