Andrej Babiš

25. 6. 1990 – 9:17 | Životopisy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Andrej Babiš
Andrej Babiš - životopisy finančníků | zdroj: NašePeníze.cz

Třetí nejbohatší člověk v Česku vlastně ani není Čech. Je jím Slovák s českým občanstvím Andrej Babiš, bez nadsázky vládce českého zemědělství. Jeho holding Agrofert však výrazně přesahuje i do chemického průmyslu a potravinářství.


Andrej Babiš se narodil 2. září 1954 v rodině komunistického prominenta Štefana, který pracoval například jako obchodní poradce při OSN či zastupoval ČSSR v jednání GATT. Díky postavení otce vystudoval kvalitní gymnázium ve švýcarské Ženevě a následně Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě.

Babiš pracoval pro slovenskou firmu Petrimex, která se zabývala zahraničním obchodem. V této souvislosti byl při jednom z obchodů vyšetřován StB, která ho dále vedla v záznamech pod krycím jménem Bureš. Babiš sám však popírá, že by kdy byl agentem StB či s ní spolupracoval.

Petrimex ještě před rozdělením federace založil svoji českou pobočku, z která byla později přejmenována na Agrofert. Babiš byl vyhozen z Petrimexu, svoji pozici v Agrofertu však udržel díky bývalým kontaktům ze Švýcarska. Zdejší společnost O.F.I, údajně tvořené bývalými Babišovými spolužáky, získala po navýšení jmění zadlužené společnosti 55% akcií. Ta je v roce 2001 prodala firmě Ameropa, mezitím však už byl z Agrofertu pod vedením Babiše rychle rostoucí kolos.

Agrofert v současnosti obsahuje zhruba sto dvacet firem a Babiš přidává další rychlostí průměrně jednu za měsíc. Zaměstnává více než 18.000 lidí. Dvacet z jeho firem má roční tržby přes miliardu korun. Agrofert je také druhým největším vývozcem hnojiv v Evropě. Do skupiny patří například chemičky Lovochemie, Precheza či Precolor a především nová německá akvizice SKW Priesteritz. A kromě spousty zemědělských společností například i známé Kostelecké uzeniny či pekárny Penam.

Dlouhodobou Babišovou snahou bylo ovládnutí chemického giganta Unipetrol. V roce 2001 se o to pokusil s pomocí rakouské společnosti OMV, nicméně Rakušané z obchodu později vycouvali. Babiš se rozhodl pro samostatný postup a byl velice blízko tomu, aby od Zemanovy vlády Unipetrol odkoupil. Nakonec ale k obchodu nedošlo, především díky problémům kolem české rafinérské.

K druhému pokusu o převzetí části Unipetrolu se odhodlal v období Grossovy vlády. Babiš měl pověst Grossova blízkého muže a tentokrát se spojil s polským PKN Orlen, který mu po nákupu měl odprodat části společností patřících pod Unipetrol. Údajně za tři miliardy, jejich tržní cena však přesahovala deset miliard. Po změně vlády v Polsku však došlo i ke změny vedení Orlenu a Babiš o životní obchod přišel. V současnosti vede s Orlenem mezinárodní arbitráže a soudí se prý o 22 miliard korun. Jak ale celá záležitost dopadne, není jasné.

Babiš má pověst skromného člověka. Jezdí vozem Audi A8. V současnosti žije s o dvacet let mladší ženou Monikou, se kterou má dvě děti. Další dvě má z manželství s předchozí ženou.
Dle odhadu časopisu Týden by Babišovo jmění mělo dosahovat 25 miliard korun.

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články