Anonymní akcie se asi brzo zruší, rozpočtový výbor sněmovně doporučil zákon schválit

24. 3. 2010 – 12:24 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Anonymní akcie se asi brzo zruší, rozpočtový výbor sněmovně doporučil zákon schválit
Zrušení anonymních akcií se blíží, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Rozpočtový výbor na svém středečním zasedání sněmovně doporučil přijmout návrh zákona České strany sociálně demokratické (ČSSD) a Strany zelených o zrušení "anonymních" akcií na majitele.

Se zákonem nesouhlasí Martin Doktor (ODS), který se proti tomuto postupu ohrazuje již delší dobu. Poslanec podal návrh na zamítnutí tohoto zákona, ale byl přehlasován. Návrh usnesení nakonec prošel hlasy ČSSD a komunistů.

Hlavními předkladateli jsou Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Ondřej Liška (SZ). Zákon by měl učinit přítrž listinným akciím na majitele tím, že by existenci akcií na majitele umožnil jen v zaknihované podobě. Společnosti s takovouto vlastnickou strukturou by měly rok od účinnosti zákona na to, aby své akcie převedly na jméno, nebo do zaknihované podoby.

Se zněním zákona však nebyla spokojena vláda, která k návrhu zaujala jen neutrální stanovisko. Podle vlády hrozí, že by touto právní úpravou klesla konkurenceschopnost českého právního řádu ve srovnání se zahraničním, kde je takováto forma vlastnictví umožněna. Vláda se dále obává zbytečně vysokých nákladů, které by společnosti musely vynaložit při změně formy svých akcií.

Kabinet zákon označuje za nevyvážený, protože podle jejího stanoviska silně zasahuje do vlastnického práva, které je zaručováno českou ústavou a Listinou základních práv a svobod, ale není nikde zaručeno, že skutečně přinese takovou transparentnost, jakou předkladatelé slibují. Panují také obavy, že transparentnost se nezvýší, protože existuje řada jiných způsobů, jak ukrýt skutečného vlastníka společnosti.

Předloze jsou v neposlední řadě vyčítány technické nedostatky. V prvé řadě fakt, že by stačilo novelizovat již existující legislativu místo toho, aby byl předkládán zcela nový zákon.

Listinné akcie na majitele však představují dlouhodobý problém, protože anonymní společnosti umožňují, aby zadavatelem a příjemcem státní zakázky byla jedna a ta samá osoba. Přitom není možné prokázat, že jde o střet zájmů. Jen v loňském roce například podle statistik vyhrály anonymní akciové společnosti přes 260 výběrových řízení na veřejné zakázky.

(Mediafax)

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články