Autonehody: Česká pojišťovna získala novinku, která dokáže lépe odhalit pojistné podvody

21. 4. 2009 – 10:59 | Tiskové zprávy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Autonehody: Česká pojišťovna získala novinku, která dokáže lépe odhalit pojistné podvody
Foto: CPOJ | zdroj: NašePeníze.cz

Česká pojišťovna získala nový nástroj pro efektivnější odhalování pojistných podvodů. Jako první pojišťovna v zemi totiž disponuje vlastním systémem sběru dat, který v kombinaci se speciálním softwarem a programem Virtual Crash dokáže přesně analyzovat průběh dopravních nehod. Nejde však pouze o bič na nepoctivé motoristy, protože nová analýza umožňuje ČP potvrdit i původně ne příliš věrohodnou verzi účastníků nehody. Nejvíce pojistných podvodů se tradičně odehrává právě v oblasti motorismu.


- ČSOB Pojišťovna loni odhalila podvody za 40 milionů
- Dopravní nehoda v zahraničí? Na co si dát pozor!
- Nepojištěná malá motorka se může v případě nehody prodražit
- Bourali jste? Nezapomeňte s sebou vozit formulář záznamu o nehodě

„Tento projekt vznikl na našem brněnském pracovišti, kde také proběhla jeho testovací fáze a nyní už jej využíváme po celé republice,“ řekl ředitel odboru likvidace škod pojištění motorových vozidel České pojišťovny v Brně Pavel Fišer. Na základě velkého množství informací, získaných jak od klientů, tak přímo na místě nehody, dokáže ČP přesně simulovat průběh nehody a vytvořit její animaci, kterou pak lze sledovat z různých úhlů pohledu. „Tím, že jsme v oblasti Virtual Crash soběstační, dokážeme analyzovat podezřelé nehody levněji, rychleji a také přesněji,“ vysvětlil Fišer a poukázal na generační rozdíly mezi zaměřováním pomocí této metody a klasického „kolečka“, které se k měření vzdáleností mezi účastníky nehody, brzdných drah a dalších veličin používá nejčastěji.

 

V rámci testovací fáze už Česká pojišťovna analyzovala 13 dopravních nehod. Sedm z nich bylo pojistnými podvody. Po průzkumu metodou Virtual Crash se ČP účastníci těchto nehod přiznali, že k jejich havárii vůbec nedošlo anebo se stala za úplně jiných okolností. Význam projektu Virtual Crash vzrůstá také v souvislosti s tím, že od začátku letošního roku nemusí policie jezdit k nehodám se škodou do 100 tisíc korun, takže z těchto havárií nemají jejich účastníci policejní protokol.

 

Likvidátoři České pojišťovny každoročně vyřizují více než čtvrt milionu případů z pojištění motorových vozidel. Pořizovací náklady za Virtual Crash vyšly na zhruba 450 tisíc korun. Šlo o dobrou investici, vždyť jenom vloni odhalila ČP pojistné podvody za 274 milionů korun. Zavedení projektu do provozu trvalo České pojišťovně čtyři měsíce.


Pojišťovny > Česká pojišťovna

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,440
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články