Až dvě země by mohly opustit eurozónu, myslí si přední americký ekonom

7. 6. 2010 – 20:32 | Evropská unie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Až dvě země by mohly opustit eurozónu, myslí si přední americký ekonom
Rubini: Skupina dvaceti nejvyspělejších ekonomik světa G20 by měla přijmout regulaci finančních trhů, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Přední americký ekonom Nouriel Roubini myslí, že v dlouhodobém horizontu by mohla jedna až dvě země opustit eurozónu.

Tím by ale vzniklo tvrdé jádro zemí s podobnou fiskální a ekonomickou politikou, uvedl ekonom v rozhovoru pro francouzský list Le Monde.

Roubini pro deník Le Monde zdůraznil, že největší problémy měnové unie nejsou pouze vysoké rozpočtové schodky, ale i ztráta konkurenceschopnosti některých zemí. Jednou z možností, jak ji zvýšit je podle známého prognostika i odchod z eurozóny a návrat k původním měnám. Pokud k tomu země nepřistoupí, tak budou muset snížit mzdy, což z pohledu Roubuniho povede k hospodářské recesi. Další možnost, jak zvýšit konkurenceschopnost, spočívá ve snížení hodnoty eura, které by dokonce mohlo dosáhnout parity s dolarem.

Roubini uvedl, že pokud v dlouhodobém horizontu opustí jedna či dvě země eurozónu, tak vznikne tvrdé jádro zemí s podobnou fiskální a ekonomickou politikou. Tímto způsobem by se eurozóna mohla zachránit.

 

<%Anketa23%>

 

Americký ekonom dále uvedl, že situace ve Spojených státech amerických, které dle jeho slov mají rozpočtový deficit vyšší než deset procent hrubého domácího produktu (HDP), není "udržitelná". "Prozatím je země uchráněná, protože apetit investorů po americkém dluhu je silný. Ale jednou by se držitelé dluhu mohli probudit a říci: i Spojené státy jsou v kritické situaci".

Roubini dále uvedl, že úsporná opatření nemají alternativu."Zvýšení dání a snížení sociálních výdajů je bolestivé. Ale jaká je alternativa? Pokračovat ve štědrých rozpočtových politikách?" ptal se řečníky ekonom. Dále varoval, že další navyšování schodků by mohlo vést až k bankrotu.

Ve svém rozhovoru pro Le Monde Roubini uvedl, že očekává, že růst hospodářství eurozóny bude "blízký nule, burzy budou dále padat, náklady na půjčky porostou, bude chybět likvidita, důvěra investorů, podniků a domácností se sníží. Velmi nízký růst bude ještě nižší," uzavřel svůj pesimistický komentář o eurozóně.

Na závěr pak Roubini uvedl, že skupina dvaceti nejvyspělejších ekonomik světa G20 by měla přijmout regulaci finančních trhů. Z jeho pohledu krize představují element, který je možný předpovědět, a tudíž se mu i vyhnout.

-Mediafax

Kam dál?

- Václav Klaus: Eurozóna jako projekt, který sliboval ekonomický přínos, zkrachovala

- Zavedení Eura nesmíme uspěchat

- Euroměna padá. Němci chtějí všem utáhnout opasky

- Fischer: Euro v Česku je zatím říše snů

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články