Bankám se mimořádně daří, zisky v Česku rekordně rostou

2. 9. 2015 – 19:20 | Banky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Bankám se mimořádně daří, zisky v Česku rekordně rostou
Čtvrtletní výsledky bank signalizují i výrazně lepší zisk za celý rok. Banky k tomu mají ideální podmínky. K vyšší ziskovosti přispívá stále se zvyšující zájem o hypoteční úvěry i podnikatelské úvěry. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Bankám v České republice se v prvním čtvrtletí roku 2015 mimořádně dařilo. Většině bank se totiž zisky zvyšují. Důvodem je zvyšující se zájem o úvěry, hypotéky i další produkty bank i rekordně rostoucí ekonomika.

Vývoj hospodaření bank, které zatím představily své výsledky za první čtvrtletí roku 2015, ukazuje na zjevné zlepšení a zvyšování zisku. U některých bank představuje toto zvýšení i několik desítek procent. Vyšší ziskovost si zachovávají jak velké, tak i středně velké banky. Zvýšení zisku oznámila dokonce i nízkonákladová banka Air Bank, které vzrostl zisk na úctyhodných 129 milionů korun.

Banka

Příjmy z poplatků

Meziroční rozdíl v %

Zisk

Meziroční rozdíl v %

Raiffeisenbank

461

-10,4

701

38,4

UniCredit Bank

941

13,5

1700

58

ČSOB

1584

14

3800

5

Česká spořitelna

2500

-9,5

3700

-8,4

Komerční banka

1699

0,1

3500

12,2

v mil. Kč

Bankám pomáhá vysoký růst ekonomiky

Čtvrtletní výsledky bank signalizují i výrazně lepší zisk za celý rok. Banky k tomu mají ideální podmínky. K vyšší ziskovosti přispívá stále se zvyšující zájem o hypoteční úvěry i podnikatelské úvěry. Ty jsou přitom roztáčené rostoucí ekonomikou. Jen za první čtvrtletí tohoto roku se zvýšil HDP o 3,9 procenta. Český růst tak byl druhý nejvyšší v Evropě, hned po Rumunsku.

U pěti sledovaných významných bank čtyřem bankám zisk vzrostl, z toho dvěma bankám velmi výrazným způsobem. Pouze jedné bance zisk meziročně klesl a to o 8,4 procenta.

Výnosy z poplatků začaly na začátku roku opět růst

 

Naopak výnos z poplatků a provizí, který obsahuje především příjmy z poplatků za poskytované služby, se po loňském snížení opět vrací do plusových hodnot. V praxi to znamená, že poplatky a výnosy z poplatků opět rostou. Za rostoucím objemem příjmů z poplatků nemusí být přitom zásadně vyšší poplatky. Důvodem může být také vyšší zájem o zpoplatněné služby. Poplatky tak nemusejí růst samy o sobě, ale jejich vyšší výběr může být zapříčiněn vyšší frekvencí využívání bankovních služeb. A naopak. Důkazem může být například Česká spořitelna. Tato banka jako jedna z mála přistoupila loni v srpnu ke zvýšení poplatků pro své klienty, objem poplatků jí přitom meziročně klesá. To může značit snížený zájem o zpoplatněné produkty a jejich nižší využívání ze strany klientů.

Miroslav Zeman, www.bankovnipoplatky.com

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články