Bankovní rada ČNB rozhodla: REPO sazby se ponechají v poměru 5:1

24. 3. 2011 – 15:22 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Bankovní rada ČNB rozhodla: REPO sazby se ponechají v poměru 5:1
Repo sazba je základní měnověpolitická úroková sazba ČNB | zdroj: NašePeníze.cz

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém čtvrtečním jednání rozhodla o ponechání základní úrokové 2T Repo sazby na úrovni 0,75 procenta v poměru 5:1, jeden člen hlasoval pro zvýšení o 25 bazických bodů. Uvedl to guvernér ČNB Miroslav Singer, přičemž rizika prognózy označil jako proinflační.

Dle prognózy se celková i měnověpolitická inflace budou na horizontu měnové politiky pohybovat v blízkosti dvouprocentního inflačního cíle, na tomhle názoru stále nemáme důvod nic měnit,“ ujistil guvernér.

Poměr hlasování 5:1 vypadá jednoznačně. „Hokejoví fandové dobře vědí, že výsledkem 5:1 může skončit i vyrovnaný zápas. Ale troufl bych si tvrdit, že nic dramatického kolem rozhodování o sazbách jsem dnes nezaznamenal,“ uvedl Singer.

S prognózou je podle jeho slov konzistentní nejprve stabilita tržních úrokových sazeb poblíž stávající úrovně, následovaná jejich pozvolným růstem od konce letošního roku.

Za hlavní proinflační riziko centrální banka aktuálně považuje dramatický růst cen energií. „Zbytek komodit je stabilnější, ceny potravin dokonce začínají klesat,“ připomněl guvernér. Růst cenové hladiny by podle něj mohl ovlivnit rovněž výhled zahraničních úrokových sazeb a také zvýšení sazeb DPH v roce 2012 a vliv na inflační očekávání. „Zatím není nic definitivní. Ale pokud k tomu skutečně dojde, vliv inflačních očekávání může sehrát v měnovém rozhodování roli,“ naznačil Singer.

Mezi nejdůležitější protiinflační rizika podle něj naopak patří slabé poptávkové inflační tlaky z domácí ekonomiky a také nepatrně silnější kurz koruny.

Co se týče srovnání posledního vývoje ekonomiky s aktuální prognózou ČNB, nižší je především průměrná mzda za 4. čtvrtletí (+0,9 % oproti prognóze +2,2 %). Menší, než očekávaný byl také HDP za stejné období (+2,6 % oproti +3,5 %) a únorová inflace (1,8 % versus 2,1 %). Naopak vyšší byla míra nezaměstnanosti v 1. čtvrtletí 2011 (9,9 % oproti prognóze 9,5 %).

Od 8. února 2008 ČNB srazila základní úrokovou sazbu z tehdejších 3,75 procenta v osmi krocích o 300 bazických bodů na rekordně nízkou úroveň 0,75 procenta. Naposledy ji snížila 6. května 2010, od té doby ji už sedmkrát ponechala beze změny. Naopak k poslednímu zvýšení (o 0,25 procentního bodu) se odhodlala 7. února 2008.

Repo sazba je základní měnověpolitická úroková sazba ČNB, kterou je úročena nadbytečná likvidita komerčních bank stahovaná ČNB prostřednictvím tzv. dvoutýdenních repo tendrů. Diskontní sazba zpravidla představuje dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc. Lombardní sazba naopak znamená horní mez pro tento pohyb.

-Tomáš Cížek | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,250 25,370
USD 23,660 23,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články