Bankovní účty: I letos konkurenci válcuje mBank a hlavně menší banky

2. 9. 2009 – 9:56 | Banky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Bankovní účty: I letos konkurenci válcuje mBank a hlavně menší banky
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Kdo hledá nejlevnější bankovní účet, měl by jít do malých bank. Velké banky opět propadly. Až 150 korun za měsíc se dá ušetřit při dobré volbě běžného účtu. Zhruba takový je rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším účtem pro běžného drobného klienta českých bank. Stejně jako loni, je králem účtů mKonto od mBank. Poslední místo tentokrát obsadila Komerční banka s účtem Extra Konto. Vyplývá to z průzkumu serveru bankovnipoplatky.com.


Jenže pokud by průměrný klient nesplňoval podmínky, při kterých některé banky své účty zlevňují, skončilo by na posledním místě Citikonto od Citibank a druhé nejhorší by bylo eKonto od Raiffeisenbank.

Průzkum hledal nejlevnější účet pro běžného bankovního klienta, jehož profil byl sestaven na základě průměrného počtu transakcí, které klienti českých bank měsíčně či ročně provádějí. Takový průměrný klient má jeden účet, k němu platební kartu, používá internetové bankovnictví, na účet mu chodí čtyři příchozí platby, z účtu mu odchází devět plateb z jednorázových a trvalých příkazů (vždy do cizí banky). Má zřízeno SIPO a vybírá dvakrát z bankomatu vlastní a jednou z bankomatu cizí banky. Soudě podle informací z bank průměrný klient vyhledává pobočky, na kterých jednou vkládá hotovost a podává jeden příkaz k úhradě.

- Internet banking: Kolik stojí a kde je výhodný?
- Hypotéky: Garantované sazby hypotečních úvěrů jsou tady!
- mBank jako jediná tuzemská banka vykázala ztrátu
- Výběr z bankomatu v zahraničí se prodraží

Ze srovnání loňského a letošního průzkumu nelze jednoznačně říct, že by banky služby zlevňovaly nebo zdražovaly. Pohyby byly oběma směry. Nejvíce běžný účet a navazující služby zlevnila LBBW Bank (loni BAWAG Bank). Ve srovnání s loňským IQ Kontem je letos vybrané konto 5 za 50 o 59 korun měsíčně levnější. Výhodnější je letos i Free Konto od Volskbank, které oproti loňsku stojí o 22 korun méně. V letošním průzkumu se levněji jeví i Osobní účet u České spořitelny, nicméně tento rozdíl vznikl tím, že letos byl za příkaz k úhradě podaný na přepážce započítán jen desetikorunový poplatek za jeho odevzdání. Loni se do celkové ceny promítl poplatek 45 korun za jeho okamžité zpracování.

O desetikoruny měsíčně rovněž řada účtů zdražila. Citikonto od Citibank je o 52 korun dražší. Průměrní majitelé účtu Mozaika od UniCredit Bank si letos připlatí oproti loňsku 49 korun. Dražší je i Extra Konto od Komerční banky či ČSOB Konto od ČSOB.

Tři banky klientům srovnávání balíčků a rozhodování o výběru účtu komplikují doplňujícími podmínkami, po jejichž splnění je výsledná cena za jejich účet nižší. Raiffeisenbank například u eKonta nabízí variantu Premium, pokud mimo jiné na účet každý měsíc přijde minimálně 25 tisíc korun. Pak eKonto stojí 80 korun. Bez splnění této podmínky přijde na 203 korun. Ještě přísnější podmínky nastavila GE Money Bank u účtu Genius Active. Pokud na něm má klient průměrný měsíční zůstatek 250 tisíc korun, banka mu odpustí poplatek za vedení účtu ve výši 119 korun. Pro takového průměrného klienta pak je tento účet rovněž za 80 korun. Nicméně nechávat si na téměř neúročeném běžném účtu čtvrt milionu korun kvůli úspoře 119 korun není právě nejvýhodnější. Zvýhodnění nabízí také Citibank. Pokud má průměrný klient v bance více než půl milionu korun, zaplatí za Citikonto 133 místo 432 korun.

Výsledky průzkumu jsou proto letos dvojí. První pořadí představuje účty, u nichž průměrný klient všechny doplňující podmínky splnil. Druhá tabulka ukazuje účty pro průměrné klienty, kteří na zvýhodnění nedosáhnou.

V obou případech letos, stejně jako loni, vyhrálo mKonto od mBank s cenou 50 korun. Při splnění zvýhodňujících podmínek se s cenou 80 korun podělily o druhé a třetí místo eKonto Premium a Genius Active. Čtvrtý nejvýhodnější účet pro průměrného klienta nabízí Fio za 102 koruny.

Pokud by ovšem průměrný klient na zvýhodnění účtů nedosáhl, měl by kromě mBank volit Fio (102 korun), LBBW s účet 5 za 50 (108 korun) či Free Konto od Volksbank (113 korun). Potíž je v tom, že tyto malé banky nenabízejí příliš hustou pobočkovou síť, takže klient, který potřebuje s bankou komunikovat osobně, bude muset tu svou pobočku složitě hledat.

Tradiční velké banky, které klientům nabízejí pocit bezpečí z příslušnosti k velké a silné bance, hustou síť poboček či bankomatů, se podobně jako loni umístily ve druhé polovině tabulky. Cena za běžný účet včetně poplatků za transakce se za měsíc u průměrného klienta v těchto bankách vyšplhá v průměru ke 180 korunám.

Stejně jako loni tedy i letos platí, že levnější účet lze sehnat u malé banky, nebo se klient musí vejít do podmínek, při nichž některé ústavy klientům účet zlevní. Naopak nejdražší zůstávají tradiční velké banky, kde klienti v podstatě platí prémii za to, že svou banku najdou téměř všude.


Nejlevnější běžné účty pro průměrného klienta

Pořadí

Pořadí 2008

Banka

Název konta

Cena / měsíc

Poznámka

1

1

mBank

mKonto

50

 

2

4

Raiffeisenbank

eKonto - prémium

80

Při splnění kreditního obratu min. 25 000 Kč

2

2

GE Money Bank

Genius Active

80

Při splnění podmínky průměrného zůstatku nad 250 tisíc je vedení účtu (119,-) zdarma

4

5

Fio

běžný účet

102

 

5

9

LBBW Bank CZ

konto 5 za 50

108

 

6

8

Volksbank

Free Konto

113

 

7

6

Poštovní spořitelna

Program Plus

123

 

8

3

Citibank

Citi konto

133

Při splnění podmínky průměrného zůstatku nad 500 tisíc je vedení účtu (299,-) zdarma

9

10

ČSOB

ČSOB konto

181

 

10

7

UniCredit Bank

Konto Mozaika

182

 

11

12

Česká spořitelna

Osobní účet-Standard II

191

Počítáno ze sazebníku, z kalkulátoru - 253 Kč

12

11

Komerční banka

Extra konto

196

 

Při nesplnění podmínek:

1

1

mBank

mKonto

50

 

2

2

Fio

běžný účet

102

 

3

6

LBBW Bank CZ

konto 5 za 50

108

 

4

5

Volksbank

Free Konto

113

 

5

3

Poštovní spořitelna

Program Klasik

125

 

6

7

ČSOB

ČSOB konto

181

 

7

4

UniCredit Bank

Konto Mozaika

182

 

8

11

Česká spořitelna

Osobní účet-Standard II

191

 

9

8

Komerční banka

Extra konto

196

 

10

9

GE Money Bank

Genius Active

199

 

11

10

Raiffeisenbank

eKonto - základ

203

 

12

12

Citibank

Citi konto

432

 


Zdroj: peníze.cz a bankovnipoplatky.com

Kurzy

Kurzovní lístek: 7.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,420
USD 22,500 22,680
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články