Banky dávají úvěry podle vaší adresy, s jakým bydlištěm nemáte šanci?

1. 11. 2010 – 11:34 | Úvěry | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Banky dávají úvěry podle vaší adresy, s jakým bydlištěm nemáte šanci?
Banky už začínají dělat seznamy i problémových ulic, Ilustrační foto: CHE | zdroj: NašePeníze.cz

Banky začaly sestavovat podrobné mapy oblastí s největším počtem dlužníků. Mají totiž stále větší problémy s lidmi, kteří nesplácejí úvěry, píše v pondělním vydání deník MF DNES.

Například z mapy zpracované Českou spořitelnou vyplývá, že největší pozor si musí dát, když půjčuje peníze někomu z Náchoda. Druhý v žebříčku okresních měst s největším počtem nesplácených úvěrů je Tachov. A třetí je celý okres Praha-východ. Už z toho je vidět, že žebříček příliš neodpovídá mapě oblastí s největší nezaměstnaností ani s největším počtem sociálně slabých občanů, kde by se časté potíže se splácením půjček daly čekat, uvádí list.

 

Psali jsme: Stále více Pražanů má problémy se splácením půjček

 

Podobné seznamy si vytvářejí podle zjištění MF DNES i další banky. A některé chtějí jít ještě hlouběji. Začínají už dělat seznamy problémových ulic. Pokud žadatel náhodou žije na "špatné adrese", může se brzy dočkat toho, že půjčku jako příliš rizikový klient vůbec nedostane. Nebo dostane vyšší úrok než ten, kdo žije v lepší oblasti. "Už na takové detailní mapě pracujeme," potvrdil Pavel Voříšek, šéf kontroly úvěrového rizika u České spořitelny.

Není náhoda, že banky vymýšlejí způsob, jak případné dlužníky co nejpřesněji "ohodnotit" právě nyní. Počet lidí, kteří mají problém se splácením svých dluhů, totiž stále roste. To vyplývá například z počtu podaných insolvenčních návrhů fyzických osob. Z čísel společnosti Creditreform, která monitoruje insolvenční rejstřík, vyplývá, že zatímco za celý rok 2009 byly podány návrhy na 4 237 osob, letos to jen do září bylo už na 7 316 lidí, píše MF DNES.

Také podle dat organizace Solus, která sdružuje úvěrové společnosti či mobilní operátory, stále rychle přibývá lidí, kteří řádně neplatí své závazky. Koncem září Solus evidoval 931 tisíc spotřebitelů s restem, což je asi o 64 tisíc více než na konci roku 2009, popisuje MF DNES.

-Zdenek Michora,Mediafax

Kam dál?

- SOLUS eviduje téměř milion neplatičů, patříte mezi ně?

- Oddlužovací firmy s dluhy nepomohou, spíš je ještě zvýší

- Exekuce majetku: Co vám exekutor nesmí zabavit

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,650 24,770
USD 22,950 23,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články