Banky jsou pod tlakem, jejich zisky klesají

22. 11. 2016 – 10:08 | Banky | red | Diskuze:

Banky jsou pod tlakem, jejich zisky klesají
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Výnosy z úroků a poplatků bankám klesají a tak se musí čím dál více poohlížet po jiném zdroji příjmů než je ten klasický. Důvodem je především konkurenční boj a nízké úrokové sazby.

Pravidelné nárůsty zisku letos zachránily jednorázové příjmy především díky prodeji podílů jednotlivých bank v kartové asociaci Visa Europe.

Výnosnost bankovního kapitálu snižuje kombinace nadměrné regulace a nízkých úrokových sazeb,“ komentuje vývoj na trhu Vladimír Jeřábek, člen představenstva Komerční banky.

Bankám klesá takzvaná čistá úroková marže, která je rozdílem mezi sazbou, za niž si banky na trhu obstarávají peníze, a sazbou, za kterou pak klientům poskytují úvěry. Nepříznivý vývoj potom peněžní instituce alespoň částečně vyrovnávají rostoucími objemy poskytnutých úvěrů. Na výnosech z poplatků a provizí se pak nepříznivě projevuje silná konkurence na trhu.

Náklady na dohled nad dodržováním nových pravidel se zvyšují, jak v podobě potřeby vytváření nových pracovních míst, tak ve zvýšeném objemu práce pro stávající zaměstnance,“ vysvětluje Iva Baranová z advokátní kanceláře KPMG Legal, která se zaměřuje na finanční sektor.

Zdroje:
iHNED

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články