Banky v létě zdraží. Jaké banky a jaké poplatky?

4. 6. 2010 – 0:01 | Banky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Banky v létě zdraží. Jaké banky a jaké poplatky?
Banky měly miliardové zisky, přes to budou převážně zdražovat, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Během letošního léta začnou platit nové bankovní sazebníky, banky vesměs zvýšily ceny za služby. Agentura Mediafax to ve čtvrtek zjistila ze sazebníků několika největších českých bank.

Česká spořitelna zdražila ceny 33 ze 44 poplatků, které se týkají soukromé klientely a drobných podnikatelů. V některých případech došlo i k dvojnásobnému zvýšení cen.

Například převzetí platebního příkazu stojí dosud osm korun, od 1. září, kdy má nový sazebník ČS vstoupit v platnost, zaplatí klient 15 korun. Téměř dvojnásobné zdražení banka připravila pro klienty, kteří budou chtít změnit nebo zrušit trvalý příkaz na pobočce banky. Současná cena za tuto položku je 30 korun, nová cena bude dražší o 25 korun.

Více než čtyřikrát se zvyšuje poplatek za převzetí platebního příkazu prostřednictvím telefonního bankéře v systému přímého bankovnictví Servis 24 Telebanking. Za tuto službu klienti nyní zaplatí 3,5 koruny, od září to bude 15 korun. „Je v tom určitá logika. Za služby, které jsou nákladnější, jako právě podávání příkazu, při němž asistuje živý telefonní bankéř, budeme účtovat vyšší ceny,“ řekla Mediafaxu mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

 

<%Anketa109%>

 

ČSOB

 

Změny ve svém sazebníku poplatků, které budou platit od 1. srpna 2010, připravila i ČSOB. Jedna ze změn se týká zpoplatnění při placení nákupu platební kartou u obchodníka. Standardně je platba kartou u obchodníka zdarma (bez jakýchkoliv poplatků). Pokud by si však obchodník inkasoval za platbu kartou poplatek, musí s tímto poplatkem předem seznámit zákazníka.

Další změnou bude poplatek za zasílání papírových výpisů u studentského účtu ČSOB Studentské konto Plus. Pokud si majitel studentského konta nechá výpis zasílat elektronickou poštou, nebude mu banka nic účtovat.

ČSOB zvyšuje poplatek u informačních textových zpráv, které se týkají peněžní změny na účtu a to z jedné koruny na dvě. Autorizační SMS zprávy, které banka posílá klientovi při přihlašování do elektronického bankovnictví nebo autorizace platby zůstávají i nadále zdarma a jejich počet není omezen.

 

Komerční banka

 

Hlavní poplatkové změny, které od 1. července zavádí Komerční banka (KB), se týkají obchodování s cennými papíry. Běžného klienta, který neinvestuje, se dotkne jen zvýšení poplatku za zaslání první upomínky v případě, že nepošle KB splátku ze spotřebitelského úvěru. Cena za upomínku se zvyšuje ze současnách 20 na 50 korun.

 

Raiffeisenbank

 

Raiffeisenbank (RB) uvede nový sazebník 7. července letošního roku. Banka zdražuje příkaz k úhradě. Při použití internetového bankovnictví zaplatí nyní klient za příkaz k úhradě tři koruny, nově o korunu více, stejně jako pokud zadá příkaz telefonicky anebo na pobočce.

Jestliže klient vkládá u přepážky RB peníze na svůj účet, nezaplatí od léta žádný poplatek. Nyní je tato transakce zpoplatněna deseti korunami. Stejný poplatek si nyní banka účtuje za zřízení, změnu nebo zrušení příkazu SIPO prostřednictvím telefonického bankovnictví. Nově si banka za stejnou transakci naúčtuje 30 korun.

Největší změny připravila RB u poplatků za vedení běžných účtů. Například za správu eKonta si banka nově naúčtuje 75 korun, což je o 25 Kč více než dosud. Podobně banka zdražila vedení všech dalších účtů.

 

Unicredit Bank

 

Změnu sazebníku teprve připravuje UniCredit Bank. „Sazebník pro fyzické osoby budeme měnit v polovině letošního září,“ řekl Tomáš Pavlík, tiskový mluvčí UniCredit Bank. Bližší změny nechtěl mluvčí sdělit s tím, že finální verzi sazebníku představí banka v dostatečném předstihu.

 

GE Money Bank

 

GE Money Bank se na rozdíl od svých konkurentů zdražovat nechystá. „Poslední změny sazebníku ve větším rozsahu jako ohlásila Česká spořitelna, byly provedeny zhruba před rokem. V současné době neplánujeme žádné rozsáhlé změny. Sazebník měníme pravidelně, většinou se jedná jen o drobné úpravy nebo o zavedení poplatku v souvislosti se zavedením nových produktů,“ řekla Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí  GE Money Bank.

-Mediafax

Kam dál?

- Banky v ČR vygenerovaly v prvním čtvrtletí čistý zisk 13,8 miliardy korun

- Banky snížily úrokové sazby u hypoték pod čtyři procenta. Kde se hypotéka vyplatí?

- Česká spořitelna lidem od září výrazně zdraží bankovní poplatky

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,850 24,930
USD 23,250 23,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články