Barack Obama: Zbavme svět jaderných zbraní

6. 4. 2009 – 9:42 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Barack Obama: Zbavme svět jaderných zbraní
Foto: opinion times | zdroj: NašePeníze.cz

Americký prezident svým umem politika, který si umí získat veřejnost pohladil \"po duši\" Čechy, když připomenul v začátku svého projevu prezidenta T. G. Masaryka a pak Chicago, město svého mládí a za které byl senátorem a řekl, že toto město má spojené s Čechy a Slováky. Podruhé připomenul rok osmašedesít a řekl, že i dnes jsou slyšet hrozící hlasy, jako tehdy. Třetí \"pohlazení\": \"My, Praho, se musíme snažit o lepší budoucnost... společně to dokážeme. Děkuji Praho.\"
-Video: Barack Obama v Praze - Projev (Barack Obama in Prague, Czech Republic)

Účel projevu amerického prezidenta byl však především v tom nastínit novou zahraniční a obrannou strategii USA. To bylo také ohlášeno a celý svět na tento projev čekal.

\"Hrozba jaderné války klesla, ale riziko jaderného útoku vzrostlo. Více zemí je má, testuje, nebo s nimi obchoduje na černém trhu,\" řekl prezident B. Obama k jaderným zbraním. Slíbil, že USA chce snižovat jaderný potenciál: \"Začneme práci na snížení našeho arzenálu, budeme letos jednat s Rusy o nové smlouvě o jaderných zbraních\". Uvedl také, že se bude zasazovat o to, aby Spojené státy ratifikovaly mezinárodní smlouvu o zákazu jaderných zkoušek.

Ve svém projevu reagoval na test severokorejské rakety, mluvil o strategii v Afghánistánu a mluvil o raketové obraně, měl na mysli i radar v Čechách. Uvedl, že USA odstoupí od budování tohoto systému, když se Írán vzdá možnosti jaderných zbraní.

Prezident B. Obama jednal s M. Topolánkem a V. Klausem

Ještě před projevem, po slavnostním ceremoniálu přijetí na Pražském hradě, při němž zazněly americká i česká hymna a defilovala hradní stráž, jednal B. Obama s premiérem Mirkem Topolánkem a prezidentem Václavem Klausem. Přivítání Obamy se zúčastnili dále ministři a předsedové koaličních zelených a KDU-ČSL Martin Bursík a Miroslav Kalousek a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Odpoledne americký prezident se v Kongresovém centru Praha zúčastnil summitu EU-USA se státníky 27 členských států sedmadvacítky, který organizuje Česko z titulu současné předsednické země unie.


Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,940 22,120
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články