Bárta chce trestat bohatší řidiče vyššími pokutami

29. 8. 2010 – 8:03 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Bárta chce trestat bohatší řidiče vyššími pokutami
Někdejší ministr dopravy Petr Bendl (ODS) ho například považuje za populistický, těžící z lidské závisti. Foto PČR | zdroj: NašePeníze.cz

Bohatým řidičům by měla být v případě dopravního přestupku uložena mnohem vyšší pokuta než nemajetným. Jak v sobotu zjistila Česká televize, takový návrh připravuje ministr dopravy Vít Bárta (VV).

"Vyšší pokuty by měly znemožnit, aby si především dobře situovaní a mladí řidiči mysleli, že česká silnice je Divokým západem," řekl Bárta.

Rezort se inspiroval systémem, který funguje například ve Finsku či Švýcarsku.

ČT uvedla, že policie má zkušenost, že bohaté řidiče v silných autech nízké pokuty neodradí a jsou agresivnější. "Souvisí to asi s tím pocitem, že jedu v silném, bezpečném autě a že si mohu dovolit cokoliv," vysvětlil ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

 

<%Anketa198%>

 

Pro vyměření pokuty, potřebuje však policie přístup k majetkovým přiznáním. "Tento problém by se dal řešit přístupem do databáze finančních úřadů," řekl České televizi ředitel divize bezpečnosti provozu z Centra dopravního výzkumu Jindřich Frič.

Ministr Bárta chce brát v potaz i cenu automobilu, protože se podle něj řada bohatých podnikatelů drží uměle ve ztrátě.

Návrh, který hodlá Bárta vypracovat ještě do konce tohoto roku, však naráží u koaličních partnerů - ODS i TOP 09. Někdejší ministr dopravy Petr Bendl (ODS) ho například považuje za populistický, těžící z lidské závisti.

-Veronika Žižlavská, Mediafax

Kam dál?

- Pojištění dopravních pokut - silničním pirátem za 1500 ročně

- Bodový systém projde změnou, za alkohol o body přijít nemusíte

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,230 23,410
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články