Bárta: Nejsme již na okraji EU, ale součást vyspělé evropské ekonomiky

24. 1. 2011 – 18:55 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Bárta: Nejsme již na okraji EU, ale součást vyspělé evropské ekonomiky
Navigační systém Galileo je evropský Globální družicový polohový systém (GNSS). Má být odpovědí na americký systém Navstar GPS a ruský GLONASS, Foto: VV | zdroj: NašePeníze.cz

Umístění sídla navigačního projektu Galileo v Praze je signál, že Česká republika již není na okraji Evropské unie, ale je součástí vyspělé evropské ekonomiky. Při pondělní návštěvě budoucího sídla projektu to řekl ministr dopravy Vít Bárta (VV).

Je to i signál pro Českou republiku, že nejsme již na okraji Evropské unie, ale jsme součástí vyspělé evropské ekonomiky," poznamenal Bárta.

V celém projektu také vidí řadu příležitostí pro české podniky i pro českou ekonomiku jako celek. "Jestliže do oblasti navigačních technologií dnes plyne více než 130 miliard eur a lze očekávat, že do roku 2030 bude tato částka více než dvojnásobná, tak skutečnost, že Galileo bude v České republice, je velkou nadějí pro české podniky," dodal.

Ministr také při prohlídce budovy, v níž sídlila Česká konsolidační agentura a která bude muset projít celkovou rekonstrukcí, řekl, že doufá, že nová instituce získá lepší pověst, než jakou měla Česká konsolidační agentura.

Navigační systém Galileo je evropský Globální družicový polohový systém (GNSS). Má být odpovědí na americký systém Navstar GPS a ruský GLONASS. Zajišťuje ho Evropská vesmírná agentura (ESA), státy EU a jejich instituce. Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva satelity, celkem jich má být 30. Pro spuštění systému jich bude stačit 18. Projekt získal jméno podle italského vědce Galilea Galileiho.

-Jiří Táborský | MED

K tématu:

- Navigační systém Galileo bude sídlit v Praze

- Česko se propadlo o pět míst v žebříčku konkurenceschopnosti

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články