Bárta: Státní zakázky jsme zlevnili, provize nikdo nebral

17. 5. 2011 – 9:15 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Bárta: Státní zakázky jsme zlevnili, provize nikdo nebral
Věci veřejné měly podle materiálu vytěžit z veřejných zakázek maximum, Foto:VV | zdroj: NašePeníze.cz

Tvrzení o tom, že strana Věci veřejné chtěla provize z veřejných zakázek je nepravdivé, prohlásil v úterý v České televizi poslanec a bývalý ministr dopravy Vít Bárta (VV). Tvrdí, že za všechny členy VV v Nečasově kabinetu mluví jejich působení ve vládě.

"Já jsem na ministerstvu dopravy státní zakázky zlevnil o 2,5 až pět procent. Pepa Dobeš, který zdědil zakázku v podobě státních maturit, ji zlevnil o deset procent," vypočítal Bárta.

Deník Mladá fronta Dnes, který s informací přišel, se podle jeho slov opírá pouze o svědectví Jaroslava Škárky. "To je velmi nedůvěryhodný svědek. Pokud se on veřejně neomluví, zažaluji ho za poškození svého dobrého jména," uvedl Bárta.

Poslanec a Bártův stranický kolega Petr Skokan (VV) označil nejnovější článek Mf Dnes za reality show, která má "zadupat nejmenší koaliční stranu do země". Osobně prý očekává, že se brzy objeví další nahrávky podobné té, která se objevila v pátek na internetu a později v médiích.

"Asi jsme někomu hodně bolestivě šlápli na kuří oko. Je totiž opravdu pozoruhodné, že i když nahrávka existuje už od března, vyšla ven vzápětí po zveřejnění maléru pana Dalíka v souvislosti s Pandury a těsně před volbou předsedy Věcí veřejných," řekl poslanec.

Deník přinesl ve svém úterním vydání informaci o tom, že Bárta, neformální šéf Věcí Veřejných (VV), motivoval své spolustraníky k získávání financí do stranické pokladny dvacetiprocentní provizí. Deník tvrdí, že má k dispozici utajovaný dokument z roku 2009, jehož existenci potvrdil vyloučený člen VV Jaroslav Škárka. Z materiálu také vyplývá, že o důležitých věcech ve straně nerozhoduje její řádně zvolené vedení, ale několik málo lidí sdružených v "Koncepční radě VV". V ní měli být Josef Dobeš, Kateřina Klasnová, Karolína Peake, Jaroslav Škárka, Jana Pařízková a Markéta Vojtíšková, hlavní slovo v radě měl mít Bárta.

Věci veřejné měly podle materiálu vytěžit z veřejných zakázek maximum. Bárta měl proto sepsat manuál s názvem Etický kodex, v něm se píše, že veřejná zakázka, o které bude člen VV rozhodovat, bude nadhodnocena maximálně o 10 procent oproti tržní ceně.

- Bárta: Prezident Klaus udělá všechno co mu řeknu - VIDEO

- Vít Bárta: ods A ČSSD jsouo financovány Ředitelstvím silnic a dálnic

- Sponzorské dary politickým stranám mohou vést ke korupci, vyplývá z průzkumu

 

-Jitka Zadražilová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,240 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články