Barva stěn a úsporné žárovky ušetří až tisíce korun ročně

2. 1. 2011 – 20:39 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Barva stěn a úsporné žárovky ušetří až tisíce korun ročně
Svíticí diody (LED) nejvyšších příkonů dosahují vyšší světelné účinnosti než zářivky, tedy přes sto lumenů na watt příkonu, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Až tisíce korun ročně mohou lidí ušetřit, pokud zvolí správný odstín barvy stěn, podlahy a stropu. Pokud navíc doma svítí úspornými žárovkami, zaplatí za elektřinu ještě méně, upozorňuje Síť ekologických poraden (STEP).

Například bílá barva odráží více než 80 procent světla. Naopak tmavozelená 15 procent a černá jen devět procent světla. Neméně důležitý je však i výběr správného osvětlení. V současnosti moderní světla s LED technologií jsou úsporná a zároveň se vyznačují vysokou svítivostí. Musíme ale počítat se znatelně vyššími pořizovacími náklady než u 'klasických' úsporných žárovek. Vložené peníze se ale vrátí v malém elektrickém příkonu, a tedy v menším účtu za elektřinu.

U světelného zdroje nás musí kromě jiného zajímat údaj o světelném toku měřený v lumenech (lm). Na kvalitních zářivkách je tento údaj uveden. Světelný tok je rozhodující veličinou tehdy, když používáme holou baňku či trubici a chceme osvětlit celý prostor (strop, zdi, podlahu). Zářivky jsou podle této veličiny 'oštítkované' do tříd A, B atd. Při nákupu k tomu proto přihlížíme. Lineární zářivky dosahují ještě mnohem lepší účinnosti blížící se 100 lm/W, takže například 36W zářivka může mít svítivost přes tři tisíce lumenů. Přesto patřičným údajem, který charakterizuje celé svítidlo nebo samostatně směrující LED světlo, jsou jeho svítivosti měřené v kandelách.

Další údaj, který nám pomáhá při nákupu a který by také na dobrých výrobcích měl být na obalu uveden, je životnost v hodinách. V současnosti si můžeme běžně zakoupit kompaktní zářivku s životností deset tisíc, ale i 15 tisíc hodin. Kompaktní zářivka vydrží svítit alespoň pětkrát déle a spotřebuje při témže světelném toku o čtyři pětiny méně elektřiny. Na trhu jsou dnes zářivky od různých výrobců v různých tvarech, světelných odstínech, se světelnými toky od jednoho sta do patnácti set lumenů. Žárovky jimi lze nahradit všude, kde se svítí minimálně deset minut denně. Ceny těchto světelných zdrojů se pohybují okolo stokoruny, kvalitnější stojí kolem 200 korun a nejkvalitnější okolo 400 korun.

Tam, kde se dříve užívaly 100W žárovky, které se už v EU neprodávají, je finanční výhodnost kompaktních zářivek velmi zřejmá. Při obvyklé ceně elektřiny se už po několika stech hodinách svícení zářivka 'zaplatí', nehledě na to, že za dobu její životnosti by i pouhý nákup dalších žárovek vyšel na stejné peníze jako nákup zářivky. Celková úspora za takovou dobu činí tisíce korun. Při náhradách 25W žárovek je návratnost pomalejší, ale i tak mnohem kratší než životnost zářivek. Překážkou při náhradách žárovek bývalo, že všechny zářivky byly delší, vyčnívaly ze starých žárovkových svítidel, a tím pak oslňovaly. To už dnes neplatí. Přesto tou správnou náhradou už nebývají zářivky, ale LEDky.

Svíticí diody (LED) nejvyšších příkonů dosahují vyšší světelné účinnosti než zářivky, tedy přes sto lumenů na watt příkonu. Oproti zářivkám mají pak ještě mnohem vyšší životnost, nijak jim nevadí časté zapínání a vypínání. Pro svícení v úzkých kuželech jsou již dnes hospodárnější než výbojové světelné zdroje. Pro všesměrové svícení jsou ale výhodnější jen tehdy, když není potřeba mnoha tisíc lumenů. Mnohem levnější jsou skupiny méně účinných LED zabudované do standardní žárovkové patice nebo do patice s vývody obdobnými, jako mají 12V halogenové žárovky. Cena těch nejlevnějších, s příkonem dvou wattů, už klesla ke stokoruně za kus.

-Tomáš Paták,MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články