Bělicí zubní pasty, mají smysl? Nejčastější otázky

13. 2. 2017 – 10:02 | Zdravotnictví | red | Diskuze:

Bělicí zubní pasty, mají smysl? Nejčastější otázky
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Je volba pasty pro čistění zubů vůbec důležitá a jak vybrat tu, která je vhodná právě pro vás? Pracovnící spotřebitelské organizace dTest se ptali odbornic z řad dentálních hygienistek.

Jak důležitá je při péči o zuby volba zubní pasty?

Bc. Kristýna Kohutová, DiS., Beroun: Mnohem důležitější je volba ostatních pomůcek, které bychom měli na ústní hygienu využít. Jedná se o správný výběr zubního kartáčku a mezizubních pomůcek. Volba kartáčku se odvíjí od stavu, ve kterém dutina ústní je. Nepostradatelnou součástí je pomůcka do mezizubního prostoru, volba je opět individuální záležitostí, někdo potřebuje mezizubní kartáčky, jinému stačí nitě.

Kristýna Kubáňová, DiS., Praha: Pasta je pouze doplněk péče o zuby a dutinu ústní.

Sabina Blahová, DiS., Kyjov: Zubní pasta je kosmetický doplněk, k samotnému čistění není potřebná. Nejdůležitější je redukce zubního povlaku, který se odstraní pouze správnou technikou čistění a vhodným kartáčkem. Samotná pasta nehraje při čistění zubů roli.

Jiřina Adamová, DiS., Příbram: V péči o dutinu ústní je nejdůležitější vybrat vhodný kartáček, správnou techniku čistění a pravidelně používat mezizubní kartáčky. Až potom přichází výběr zubní pasty.

Lenka Bártlová, DiS., Vsetín: Zubní pasta v dutině ústní slouží na vitaminaci zubů a aby nedocházelo k přenášení infekcí z jedné strany dutiny ústní na druhou, proto je velmi důležité, abychom správně vybírali tyto prostředky podle stavu dutiny ústní. Měli bychom se držet stejného složení zubních past a ústních vod.

Jak správně pečovat o chrup?

  1. Zuby si čistěte minimálně dvakrát denně, ráno a večer. Nic nezkazíte ani třetím čistěním v poledne.
  2. Množství pasty použité pro jedno čistění by mělo velikostí odpovídat asi jedné kuličce hrášku.
  3. Chrup čistěte krouživými pohyby, tím se čisticí vlákna dostanou i do méně dostupných prostor. Každý zub čistěte zvlášť.
  4. Vyčistěte takto vnější, vnitřní i žvýkací plochy zubů.
  5. Zuby byste si měli čistit dvě minuty. Pro efektivní péči o celý chrup si jej rozdělte na pomyslné čtvrtiny: horní levá, horní pravá, dolní levá a dolní pravá. Čistěním každé z nich byste měli strávit půl minuty.
  6. Nakonec jemně vyčistěte jazyk a vypláchněte si ústa.
  7. Nezapomínejte po každém použití kartáček omýt pod proudem tekoucí vody. Zbavíte ho tak případných bakterií, které by se v něm jinak mohly utábořit.
  8. Kartáček měňte každé dva až tři měsíce. Pokud jste byli nachlazení nebo měli třeba angínu, vyměňte jej hned.
  9. Dvakrát ročně navštivte zubaře.

Podle čeho bychom si zubní pastu měli vybírat?

Bc. Kristýna Kohutová, DiS., Beroun: Základní výběr je podle věku uživatele. Pasty preventivního charakteru by měly hlavně obsahovat fluor a různé sloučeniny s fluorem. Dělíme je na pasty pro děti do šesti let s obsahem cca 500 ppm (parts per million neboli počet částic na milión), pasty pro děti ve věku 6–12 let s obsahem cca 1000 ppm a pro dospělé s obsahem cca 1450 ppm. Existují ještě preparáty s vyššími obsahy, které ale nejsou určeny k dennímu používání. Dále při volbě pasty rozhoduje, zda máme s něčím v dutině ústní problém. Terapeutické pasty jsou většinou na záněty dásní a z toho vyplývající parodontitidu (onemocnění závěsného aparátu zubu, pozn. red.), zápach z úst nebo citlivost zubních krčků. Pokud trpíme dávivým reflexem, volíme pastu bez pěnivé složky SLS (Sodium Lauryl Sulfate).

Kristýna Kubáňová, DiS., Praha: Pasta by měla obsahovat fluoridy, měla by vám být příjemná, nedráždivá a šetrná.

Sabina Blahová, DiS., Kyjov: Pacientům nedoporučuji žádnou konkrétní značku. Jde spíše o rozdělení past – pro děti a dospělé. Pasty jsou označené podle toho, kdo je jejich cílová skupina, a také podle obsahu fluoru. U dětí je obsah menší (okolo 500 ppm) než u dospělých (okolo 1400 ppm). Záleží také na tom, jaké má pacient problémy, někdo má zvýšenou kazivost zubů, někoho trápí citlivost. A i tady narážíme na problematiku, že ne každá značka pomůže každému.

Jiřina Adamová, DiS., Příbram: V první řadě by měla být pasta chuťově příjemná, dále je vhodné, aby obsahovala fluor, který dokáže pomáhat proti vzniku zubního kazu. Zubní pasta by neměla obsahovat velké množství abraziv, aby nedocházelo k poškození tvrdých zubních tkání. Současný trh nabízí velké množství zubních past, a tak lze vybrat vhodnou pastu i pro specifické požadavky. Pasta bez mentolu, pro pacienty užívající homeopatika, čistě bylinné pasty pro pacienty preferující tuto životní cestu. Je vhodné, aby zubní pasta neobsahovala SLS, což je pěnidlo, které může mít nežádoucí účinky jak na měkké tkáně dutiny ústní, tak i celkově na organismus. Přípravky bez SLS by měli vyhledávat lidé trpící na afty, případně lidé s kožními problémy.

Lenka Bártlová, DiS., Vsetín: Pokud pacient trpí zánětem dásní, používáme zubní pasty a ústní vody na zánět dásní, ale stejného složení, pokud trpí kazivostí, používají se zubní pasty a ústní vody na podporu skloviny.

Jsou bělicí pasty ve srovnání s těmi běžnými lepší?

Bc. Kristýna Kohutová, DiS., Beroun: Bohužel, bělicí pasty nejsou v ničem lepší. Tyto preparáty se vyskytují na trhu v podobě past či pudrů. Při nevhodném výběru a užití mohou ještě více zhoršit naše problémy. Můžeme docílit tmavších zubů, neboť odřeme sklovinu a pod ní vykoukne tmavší zubovina. Zuby, které byly citlivé, můžou být ještě více, anebo pokud nebyly, tak začnou. Bělicí pasty jsou vhodné spíše pro zdravé zuby silných kuřáků.

Kristýna Kubáňová, DiS., Praha: Netroufám si tvrdit, že by bělicí pasty měly být lepší ve srovnání s těmi běžnými.

Sabina Blahová, DiS., Kyjov: Nedá se říct, že bělicí pasty jsou lepší než běžné. Většina bělicích past v drogeriích je postavena na principu odstranění pigmentu, například z pití kávy, černého či zeleného čaje, kouření. Lidé, kteří tyto pigmenty mají na zubech, vidí po použití pasty efekt světlejšího odstínu – nejde tedy o to, že se zub vybělil, ale pouze se z něho odstranil pigment.

Jiřina Adamová, DiS., Příbram: Já osobně nejsem zastáncem bělicích past. Tyto pasty mívají často vyšší podíl abraziv a při jejich dlouhodobém používání dochází k poškození tvrdých zubních tkání. Bělicí pasty tedy pomáhají odstraňovat ze zubů pigmentace (barviva usazená z kouření, pití čajů, kávy, červeného vína), tedy vlastně zuby pouze čistí od těchto nečistot usazených na zubech. Oproti tomu bělení zubů je chemický proces, kdy bělicí látka proniká dovnitř a mění tak barvu zubu jako takovou.

Lenka Bártlová, DiS., Vsetín: Neznamená, to, že bělicí zubní pasty jsou lepší než ty běžné. Bělicí zubní pasty by se měly nasazovat především pokud má pacient chrup zdravý a nepostižený žádným onemocněním, jinak by mohlo dojít ke zhoršení celého zdravotního stavu chrupu.

Jak bělící efekt zubní pasty vnímají sami lidé?

V lednu na facebookovém profilu dTestu zveřejnili otázky týkající se kritérií pro výběr pasty i zkušeností s těmi bělicími. Odpovědělo nám na ně více než 1300 lidí (z toho 72 procent žen). Volba konkrétní pasty záleží u více než dvou třetin respondentů na deklarovaných účincích. Dalšími kritérii pro výběr jsou cena a značka. Ukázalo se, že 72 procent respondentů aktuálně používá klasickou a 28 procent bělicí pastu. 47 procent osob, které použily různé bělicí pasty v minulosti, uvedlo, že se efekt bělení nedostavil. Naopak 5,5 procent lidí je s účinky bělicí pasty, kterou používá, spokojeno.

Zdroje:
dTest

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články