Benzín i nafta bude dál za stejné ceny, kde tankovat levněji?

15. 2. 2010 – 14:33 | Ceny PHM | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Benzín i nafta bude dál za stejné ceny, kde tankovat levněji?
Benzín i nafta bude dál za stejné ceny, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ceny benzinu a nafty během uplynulého týdne ukončily zlevňování, které trvalo od poloviny ledna, a začaly stagnovat.

Během uplynulého týdne benzin zdražil o čtyři haléře na 30,26 koruny za litr a nafta zlevnila o jeden haléř na 28,70 koruny za litr. V následujících dnech by ceny motorových paliv měly stagnovat.

 

Česko je drahé

Během uplynulého týdne se cena pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic prakticky nezměnila. Benzin zlevnil o zdražil čtyři haléře a včera jeho cena dosahovala hodnoty 30,26 koruny za litr. Nafta zlevnila o jeden haléř a nyní tak litr nafty stojí 28,70 koruny. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot u totemů čerpacích stanic dlouhodobě sleduje. Cena nejběžnějšího alternativního paliva LPG naopak roste, a to už od listopadu minulého roku. Podle údajů Českého statistického úřadu z minulého týdne se cena LPG zvýšila o 18 haléřů na 13,99 koruny za litr.

Benzin a nafta zdražily od 1. ledna, kdy došlo ke zvýšení spotřebních daní a DPH, celkově o více jak 2 koruny za litr. U benzinu se ke včerejšímu dni cena od Nového roku zvýšila o 2,04 koruny za litr a u nafty došlo k navýšení o 2,06 koruny za litr. O korunu vyšší spotřební daně u benzinu a nafty a o jedno procento vyšší DPH zodpovídají za zdražení jen zčásti – zásluhou jejich zvýšení pohonné hmoty zdražily „pouze“ o zhruba 1,30 koruny. O zbytek zdražily čerpací stanice pohonné hmoty kvůli vysoké ceně ropy a oslabení koruny.

 

<%Anketa14%>

 

Kde natankujete levnější benzín i naftu?

Tuzemské čerpací stanice se kvůli zvýšení daní staly rázem méně konkurenceschopné oproti svým protějškům v Polsku, Maďarsku a Slovensku. Zvláště motorová nafta je v Česku rekordně drahá a podle serveru Clever-tanken je dokonce sedmá nejdražší na evropském kontinentě. Až do konce ledna se ke drahým naftám řadila také nafta ze Slovenska. Avšak od února slovenská vláda v rámci ústupku dopravcům zlevnila sazbu spotřební daně z nafty o 0,13 eura, což zlevnilo litr nafty o více jak tři koruny. Slováci tak rázem přestali jezdit za levnou naftou do Česka a směr „tankovací turistiky“ (alespoň u nafty) se zcela otočil ve prospěch Slovenska.

S nejdražšími pohonnými hmotami se setkají řidiči v Praze a na Vysočině. V hlavním městě je nejdražší benzin, kde minulý týden stál 30,38 koruny za litr. Nejlevnější benzin se prodává v Jihočeském kraji, kde litr přijde na průměrných 29,61 koruny. Nejdražší motorovou naftu lze ze všech krajů pořídit v Praze a na Vysočině, stojí zde shodně 29,50 koruny za litr. Nejlevnější nafta je naopak podle statistik CCS k dispozici v Královéhradeckém kraji a stojí zde 28,03 koruny za litr.

 

Benzin už byl dražší

Ceny pohonných hmot jsou sice poměrně vysoko, na druhou stranu jsou však současné ceny s vyššími spotřebními daněmi a DPH stále nižší, než kolik pohonné hmoty stály v létě před dvěma roky. V roce 2008 se během motoristické sezóny benzin prodával nejdráže za 32,70 koruny za litr, tedy zhruba o dvě koruny více než dnes. Přitom cena ropy byla oproti nynějšku skoro dvojnásobná. Během června 2008 byla rekordně drahá také nafta, když se u čerpacích stanic prodávala za průměrných 35,10 koruny za litr. Oproti loňskému únoru je litr benzinu dražší zhruba o šest korun a litr nafty je dražší o pět korun. V případě, že by se ceny ropy dostaly na maxima z roku 2010 v současné době, vlivem vyššího zdanění paliv by se ceny pohonných hmot mohly přiblížit až k hranici 38 koruny za litr.

Další zdražení pohonných hmot motoristy ještě čeká v dubnu, kdy se do benzinu a nafty má začít povinně přimíchávat větší množství biopaliv. Původně mělo podle vládního návrhu dojít ke zvýšení obsahu biolihu v benzinu z dnešních 3,5 na 4,5 procenta a obsahu metylesteru řepkového oleje (MEŘO) v naftě z nynějších 4,5 procenta na 6,3 procenta. Chystané zvýšení podílu biopaliv v pohonných hmotách by však mohlo být menší.

Uvažuje se o podílu 4,2 procenta biolihu v benzinu a 6 procentech MEŘO v naftě. V současné době leží návrh o zvýšení biosložek v pohonných hmotách v Poslanecké sněmovně, kde čeká, až návrh poslanci projednají. Zdražení pohonných hmot by nemělo být tak razantní jako v prvních lednových dnech. Benzin a nafta by kvůli většímu obsahu biopaliv měly zdražit o pár desítek haléřů.

Vývoj cen pohonných hmot od začátku roku 2010

Vývoj cen pohonných hmot v roce 2010
 Pramen: CCS

 

Koruna je slabá

V průběhu následujících dní by měla cena pohonných hmot stagnovat. Ropa byla v minulém týdnu v porovnání s předchozím týdnem sice trochu levnější, avšak došlo k oslabení kurzu koruny k dolaru, s nímž se za ropu platí. Ropa Brent v pátek ukončila obchodování těsně pod hranicí 73 dolarů za barel a během týdne měla spíše růstovou tendenci.

Kurz koruny se vyvíjel opačně a koruna k dolaru v mezitýdenním srovnání oslabila. Česká měna oslabila k dolaru od nového roku zhruba o korunu. Výrazněji se neměnila ani cena benzinu a nafty na rotterdamské burze, která je určující pro vývoj cen pohonných hmot v Česku.

Cena ropy se vyvíjí v pásmu 65-80 dolarů už od poloviny loňského roku a nejsou náznaky, že by se něco mělo změnit. Americké ministerstvo energetiky počítá s tím, že ve druhém pololetí letošního roku by se měl barel ropy průměrně obchodovat za 81 dolarů.

 

Michal Roškanin, odborný redaktor – analytik, PETROLmedia
 

Kam dál?
- Kvalita paliv byla v roce 2009 rekordně dobrá říká ČOI, je to jen zdání?
- Benzín i nafta od ledna dvakrát vzroste, díky daním i biopalivům
- Benzín je na ústupu, rapidně roste obliba aut s dieslovým motorem

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články