Benzín i nafta bude zdražovat, jak moc a kde je nejlevněji?

6. 9. 2010 – 20:38 | Ceny PHM | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Benzín i nafta bude zdražovat, jak moc a kde je nejlevněji?
S nejdražšími pohonnými hmotami se řidiči setkají už třetím týdnem v řadě v Jihomoravském kraji, Foto:Benzina | zdroj: NašePeníze.cz

Pohonné hmoty pokračovaly v uplynulém týdnu vlivem zlevňující ropy v poklesu už osmým týdnem v řadě. Tímto však pozitivní zprávy končí.

Během následujících dní by pohonné hmoty měly kvůli posilující ceně ropy mírně podražit.

 

Ceny PHM klesají osm týdnů v řadě

 

Během uplynulého týdne ceny pohonných hmot klesly už osmým týdnem v řadě. Ceny klesají z více jak 1,5ročních maximálních hodnot, na kterých byly na konci června. Od začátku prázdnin však benzín a nafta zlevnily až doposud pouze zhruba o korunu.

Během uplynulého týdne benzín zlevnil o 17 haléřů a nyní tak jeho cena dosahuje 31,17 koruny. Nafta zlevnila o 10 haléřů na 30,32 koruny. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot u čerpacích stanic dlouhodobě sleduje.

Stejným směrem se vyvíjí cena nejběžnější alternativy – LPG. Cena propan-butanu (LPG) klesla o čtyři haléře a v současnosti tak LPG vyjde na 14,41 koruny za litr, vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu z minulého týdne. Ve stejném období loni vyšlo LPG vlivem levnější ropy a silnější koruně zhruba o dvě koruny levněji.

 

Kde tankovat nejlevněji?

 

S nejdražšími pohonnými hmotami se řidiči setkají už třetím týdnem v řadě v Jihomoravském kraji. Zde je nejdražší jak benzín, tak i nafta. Benzín zde vyjde na průměrných 31,76 koruny a nafta vyjde na 30,76 koruny. Naopak nejlevnější benzín je k dostání v Královéhradeckém kraji, kde vyjde na 30,64 koruny. Nejlevnější nafta byla v Karlovarském kraji a to za 29,75 koruny.

 

Koruna posiluje

 

V průběhu následujících dní by měl nastat obrat ve vývoji cen pohonných hmot. Zlevňování benzínu a nafty by se mělo zastavit a jejich cena by dokonce mohla o několik málo haléřů vzrůst. Cena ropy se totiž během uplynulého týdne začala opět zvyšovat a z hodnot okolo 72 dolarů se cena ropy Brent během uplynulého týdne dostala až k 77 dolarům za barel. Proti zdražování ropy hovoří vysoké zásoby ropy a ropných produktů v USA a obavy z dosažení druhého dna hospodářské krize.

Cena ropy Brent v pátek uzavírala obchodování na hodnotě 76,54 dolaru, tedy zhruba o dva dolary více než před týdnem. Na zvýšení cen ropy reagovaly růstem ceny benzínu a nafty na burze v Rotterdamu, která je určující pro vývoj cen pohonných hmot v Česku.

Oproti ceně ropy se pro motoristy vyvíjí naopak pozitivně kurz koruny k dolaru. Koruna totiž během uplynulého týdne k dolaru mírně posílila. Koruna je k dolaru zhruba o desetinu silnější než v červnu, kdy byla na letošním minimu a cena benzínu a nafty tím pádem mimo jiné faktory tenkrát dosahovala více jak dvacetiměsíčního maxima. Benzín tehdy vyšel až na průměrných 32,50 koruny a nafta stála 31,40 koruny.

Vliv zdražování ropy je však výraznější než faktor posilující koruny. Proto by měla cena pohonných hmot ve výsledku v nadcházejících dnech mírně vzrůst. Ve prospěch snižování cen pohonných hmot nepůsobí už příliš ani distribuční marže, které se vrátily zhruba na stejnou úroveň, na jaké se nacházely před prázdninami.

-Michal Roškanin, odborný redaktor – analytik Petrolmedia

Kam dál?

- Kalousek: Uvažujeme o zlevnění benzínu, řidiči u nás netankují, jen projíždějí

- Kvalita nafty u českých pump prudce klesla


 

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články