Benzín i nafta začaly zlevňovat, ceny mají padat i v tomto týdnu

25. 1. 2010 – 14:33 | Ceny PHM | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Benzín i nafta začaly zlevňovat, ceny mají padat i v tomto týdnu
Benzín i nafta zlevňují, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ceny pohonných hmot se po období jednoho měsíce, kdy rostly, začínají opět snižovat. Během uplynulého týdne se snížila průměrná cena benzinu a nafty o několik haléřů. V následujících dnech ceny pohonných hmot začnou reagovat na pokles cen ropy na světových trzích a tempo jejich zlevňování by tak mělo mírně zrychlit.


Pohonné hmoty zlevnily…

Během uplynulého týdne se cena pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic mírně snížila. Benzin zlevnil o šest haléřů a aktuálně se jeho cena pohybuje na hodnotě 30,47 koruny za litr. Nafta zlevnila o desetník a nyní tak litr nafty stojí 28,92 koruny. Vyplývá to z dnešních údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot u totemů čerpacích stanic dlouhodobě sleduje. Odlišně se naopak vyvíjí cena nejběžnějšího alternativního paliva – LPG. Podle údajů Českého statistického úřadu z minulého týdne se jeho cena zvýšila o 36 haléřů na 13,53 koruny za litr.

Benzin a nafta zdražily od 1. ledna, kdy došlo ke zvýšení spotřebních daní a DPH, už celkově o více jak 2 koruny za litr. V prvních lednových dnech zvýšily zhruba o 1,30 koruny ceny benzinu a nafty převážně velké čerpadlářské řetězce, které mají oproti neznačkovým čerpacím stanicím vyšší obrátkovost zboží. Ve druhém lednovém týdnu se pak ke značkovým sítím přidaly i neznačkové pumpy a průměrná cena pohonných hmot v Česku tak vzrostla o další korunu.

U benzinu se ke včerejšímu dni cena od Nového roku zvýšila o 2,25 koruny za litr a u nafty došlo k navýšení o 2,28 koruny za litr. O korunu vyšší spotřební daně u benzinu a nafty a o jedno procento vyšší DPH zodpovídají za zdražení jen zčásti – zásluhou jejich zvýšení pohonné hmoty zdražily „pouze“ o zhruba 1,30 koruny. O zbylou korunu zdražily čerpací stanice pohonné hmoty kvůli vysoké ceně ropy a oslabení koruny.

S nejdražšími pohonnými hmotami se setkají řidiči v Praze, na Vysočině a v Jihomoravském kraji. V hlavním městě je nejdražší benzin. Včera stál benzin v Praze 31,32 koruny za litr. Nejlevnější benzin se prodává v Královéhradeckém kraji, kde se litr prodává za průměrných 29,63 koruny. Nejdražší motorovou naftu lze ze všech krajů dostat na Vysočině a v Jihomoravském kraji, kde stojí shodných 29,75 koruny za litr. Nejlevnější nafta je naopak podle statistik CCS k dispozici v Karlovarském kraji a stojí zde 28,43 koruny za litr.

… a ještě zlevní

V průběhu následujících dní by měla cena pohonných hmot zrychlit svůj pokles a pohonné hmoty by mohly zlevnit v řádu desítky haléřů. Pumpaři budou reagovat na snížení cen ropy na světových trzích v závěru minulého týdne. Barel americké ropy WTI klesl v závěru uplynulého týdne k 74 dolarům za barel a barel ropy Brent klesl k hranici 72 dolarů za barel. Ropa tak zlevnila z hodnoty zhruba 83 dolarů za barel – patnáctiměsíčního maxima, kterého ropa dosáhla ve druhém lednovém týdnu, a nyní je barel ropy nejnižší od počátku letošního roku.

V uplynulém týdnu ropa zlevňovala zvláště kvůli posilování kurzu dolaru zvláště kvůli euru a také reagovala na předpovědi slabé poptávky po ropě v následujících měsících. Ceny v uplynulém týdnu klesly také na rotterdamské burze, která je určující pro vývoj cen benzinu a nafty v Česku. Pro českého spotřebitele pohonných hmot se v uplynulém týdnu vyvíjel negativně kurz koruny, která k dolaru zhruba o půl koruny oslabila, což českým řidičům výrazněji sníží prospěch plynoucí ze zlevnění ropy ve světě.

2008: benzin byl dražší

Ceny pohonných hmot jsou blízko svého patnáctiměsíčního maxima, kterého dosáhly v polovině ledna. Současné ceny s vyššími spotřebními daněmi a DPH jsou stále levnější, než kolik pohonné hmoty stály v létě před dvěma roky. V roce 2008 se během motoristické sezóny benzin prodával nejdráže za 32,70 koruny za litr, tedy zhruba o dvě koruny více než dnes. Přitom cena ropy byla oproti nynějšku skoro dvojnásobná. Během června 2008 byla rekordně drahá také nafta, když se u čerpacích stanic prodávala za průměrných 35,10 koruny za litr. Oproti loňskému lednu je litr benzinu dražší zhruba o osm korun, ale litr nafty je dražší o pět korun. Na začátku loňska byla oproti současné situaci cena nafty vyšší než cena benzinu.
Další zdražení pohonných hmot motoristy ještě čeká v dubnu, kdy se do benzinu a nafty začne povinně přimíchávat větší množství biopaliv. Původně mělo podle vládního návrhu dojít ke zvýšení obsahu biolihu v benzinu z dnešních 3,5 na 4,5 procenta a obsahu metylesteru řepkového oleje (MEŘO) v naftě z nynějších 4,5 procenta na 6,3 procenta. Chystané zvýšení podílu biopaliv v pohonných hmotách by však mohlo být menší a o konkrétních podílech se stále jedná. Uvažuje se o podílu 4,2 procenta biolihu v benzinu a 6 procentech MEŘO v naftě.

Kam dál?
- Benzín je na ústupu, rapidně roste obliba aut s dieslovým motorem
- Kvalita paliv byla v roce 2009 rekordně dobrá říká ČOI, je to jen zdání?
- Automobily s hybridním pohonem a elektromobily jsou žádané

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články