Benzín i nafta začnou zlevňovat

18. 1. 2010 – 14:29 | Ceny PHM | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Benzín i nafta začnou zlevňovat
Benzín i nafta mají zlevnit, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ceny pohonných hmot už plně vstřebaly zvýšení spotřebních daní z pohonných hmot o korunu a zvýšení sazby DPH o jedno procento. Nyní by se situace měla dostat do starých kolejí a vývoj cen pohonných hmot by se měl znovu odvíjet od vývoje cen ropy a kurzu koruny. V nadcházejících dnech by se cena benzinu a motorové nafty mohla snížit v řádu desetihaléřů.


Benzin zlevnil, nafta zdražila

V uplynulém týdnu se cena benzinu u tuzemských čerpacích stanic mírně snížila. Naopak průměrná cena motorové nafty se zvýšila o 34 haléřů. Vyplývá to z aktuálních údajů kartové společnosti CCS. Cena benzinu se během uplynulého týdne snížila o 6 haléřů na včerejších 30,53 koruny za litr. Průměrná cena nafty včera činila 29,02 koruny za litr. V rámci pohonných hmot zdražilo také LPG, jehož cena se zvýšila podle Českého statistického úřadu o 32 haléřů na 13,17 koruny za litr.

Benzin a nafta zdražily od 1. ledna, kdy došlo ke zvýšení spotřebních daní a DPH, už celkově o více jak 2 koruny za litr. V prvních lednových dnech zvýšily ceny benzinu a nafty převážně velké čerpadlářské řetězce, které mají oproti neznačkovým čerpacím stanicím vyšší obrátkovost zboží. Ve druhém lednovém týdnu se ke značkovým sítím přidaly i neznačkové pumpy a průměrná cen pohonných hmot tak vzrostla už o více jak korunu. U benzinu se ke včerejšímu dni cena od Nového roku zvýšila o 2,31 koruny za litr a u nafty došlo k navýšení o 2,38 koruny za litr. Čerpadláři do cen pohonných hmot zároveň promítli i zdražení ropy na světových trzích. Vyšší spotřební daně a vyšší sazba DPH zdražily pohonné hmoty zhruba o 1,50 koruny.

Pohonné hmoty zlevní

V průběhu následujících dní by měla cena pohonných hmot po třech týdnech zdražování začít klesat, a to v rozmezí desítek haléřů. Pumpaři budou reagovat na mírné posílení kurzu koruny a zlevnění ropy na světových komoditních burzách.

S nejdražšími pohonnými hmotami se setkají řidiči v Praze. V hlavním městě je jak nejdražší benzin, tak i motorová nafta. Včera stál benzin v Praze 31,58 koruny za litr a nafta stála 29,83 koruny za litr. Nejlevnější pohonné hmoty má naopak Jihočeský kraj, kde vyjde litr benzinu na 29,88 koruny a litr nafty na 28,58 koruny.

Ceny pohonných hmot v tomto týdnu zareagují na růst cen ropy na světových trzích. Barel americké ropy WTI klesl v závěru uplynulého týdne k 78 dolarům za barel a barel ropy Brent klesl k hranici 77 dolarů za barel. Ropa tak zlevnila z hodnoty zhruba 83 dolarů za barel – patnáctiměsíčního maxima, kterého ropa dosáhla ve druhém lednovém týdnu. V uplynulém týdnu ropa reagovala na předpovědi teplejšího počasí na severní polokouli a posilování amerického dolaru. Ceny v uplynulém týdnu vzrostly také na rotterdamské burze, která je určující pro vývoj cen benzinu a nafty v Česku. Pro českého spotřebitele pohonných hmot se v uplynulém týdnu vyvíjel pozitivně také kurz koruny, která k dolaru mírně posílila.

Vývoj cen benzínu a nafty od začátku roku 2010
\"benzín
Pramen: CCS

Biosložky zdraží benzin

Ceny pohonných hmot jsou nyní na svém patnáctiměsíčním maximu. V roce 2008 se během motoristické sezóny benzin prodával nejdráže za 32,70 koruny za litr, tedy zhruba o dvě koruny více než dnes. Přitom cena ropy byla oproti nynějšku skoro dvojnásobná. Během června 2008 byla rekordně drahá také nafta, když se u čerpacích stanic prodávala za průměrných 35,10 koruny za litr. Oproti loňskému lednu je litr benzinu dražší zhruba o osm korun, ale litr nafty je dražší o pět korun. Na začátku loňska byla oproti současné situaci cena nafty vyšší než cena benzinu.

Další zdražení pohonných hmot motoristy ještě čeká v dubnu, od kdy se do benzinu a nafty povinně začne přimíchávat větší množství biopaliv. Původně mělo podle vládního návrhu dojít ke zvýšení obsahu biolihu v benzinu z dnešních 3,5 na 4,5 procenta a obsahu metylesteru řepkového oleje (MEŘO) v naftě z nynějších 4,5 procenta na 6,3 procenta. Chystané zvýšení podílu biopaliv v pohonných hmotách by však mělo být menší a o konkrétních podílech se stále jedná. Uvažuje se o podílu 4,2 procenta biolihu v benzinu a 6 procentech MEŘO v naftě.

Kam dál?
- Automobily s hybridním pohonem a elektromobily jsou žádané
- Benzín i nafta od ledna dvakrát vzroste, díky daním i biopalivům

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,490 24,610
USD 23,930 24,110
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články