Benzín i nafta zdraží o desetihaléře

6. 4. 2010 – 19:34 | Ceny PHM | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Benzín i nafta zdraží o desetihaléře
Benzín a nafta může stát až 40 korun, Ilustrační foto: Shell | zdroj: NašePeníze.cz

Ceny pohonných hmot se během uplynulého týdne vydaly po své stagnaci opět vzhůru. Benzín zdražil o 13 haléřů a v neděli jeho cena dosahovala hodnoty 31,43 koruny za litr. Cena nafty vzrostla o 15 haléřů na 29,56 koruny za litr.

V následujících dnech bude cena pohonných hmot kvůli výraznému posílení ropy růst razantněji.

Během uplynulého týdne začala cena pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic po stagnaci opět růst. Benzín Natural 95 zdražil o 13 haléřů a v neděli jeho cena dosahovala hodnoty 31,43 koruny za litr. Nafta zlevnila o sedm haléřů a nyní tak litr nafty stojí 29,56 koruny. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot u čerpacích stanic dlouhodobě sleduje.

Zdražovalo také nejběžnější alternativní palivo LPG. Cena LPG se po měsíčním období stagnace zvýšila o deset haléřů na 14,74 koruny za litr, vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu z minulého týdne. Cena LPG se tak vyšplhala na více jak roční maximum. LPG zdražovalo od listopadu loňského roku až do současnosti.

 

- Ceny pohonných hmot

 

Nejdražší benzín a nafta je na Vysočině

 

S nejdražšími pohonnými hmotami se setkají řidiči na Vysočině. Nejdražší benzín Natural 95 je na Vysočině, včera zde stál 31,88 koruny za litr.

 

Nejlevnější benzín a nafta je v Jihočeském kraji

 

Nejlevnější benzín se naopak prodává v Jihočeském kraji, kde litr přijde na průměrných 31,00 korun. Nejdražší motorovou naftu lze ze všech krajů pořídit opět na Vysočině, stojí zde 30,07 koruny. Nejlevnější nafta je naopak podle statistik CCS k dostání za průměrných 29,05 koruny v Olomouckém kraji.

 

<%Anketa14%>

 

Cena ropy našla směr


V průběhu následujících dní by měla cena pohonných hmot u čerpacích stanic růst. Pohonné hmoty by v tomto týdnu měly zdražit o několik desetihaléřů.

Ceny ropy na světových trzích se totiž v uplynulém týdnu začaly po dlouhém období hledání směru zvyšovat. Cena referenční ropy Brent v uplynulém týdnu podražila zhruba o tři dolary za barel a včera Brent uzavíral obchodování dokonce těsně pod hodnotou 86 dolarů za barel. Cena ropy reagovala hlavně na pozitivní zprávy vývoje hospodářství USA, ale i Evropy. Důvěra spotřebitelů a podnikatelů v Evropě například vystoupala na svou nejvyšší hodnotu za poslední téměř dva roky.

Ropa tak překonala rekordní úroveň téměř 84 dolarů, za níž se barel prodával letos v lednu, a dostala se na své 18měsíční maximum. Tak drahá byla ropa naposledy v říjnu 2008. Od října 2009 až do letošního dubna se cena ropy pohybovala v rozmezí 70–82 dolarů za barel. Současný růst tak znamená, že si ropa před začátkem motoristické sezóny hranici 82 dolarů prolomila.

Českým motoristům nepomůže čelit zdražující se ropě ani pevnější kurz koruny k dolaru. V minulém týdnu totiž koruna vůči dolaru posílila jen nepatrně. Zdražení pohonných hmot na rotterdamské burze spolu s cenou ropy na rekordní hodnoty se promítne do cen benzínu a nafty u tuzemských čerpacích stanic.

 

Litr benzínu a nafty může stát až 40 korun


Ceny pohonných hmot jsou sice poměrně vysoko, na druhou stranu jsou současné ceny (s vyššími spotřebními daněmi a DPH od 1. ledna 2010) stále nižší, než kolik pohonné hmoty stály v létě před dvěma roky. V roce 2008 se během motoristické sezóny benzín prodával nejdráže za 32,70 koruny za litr, tedy více jak o korunu dráž než dnes. Přitom cena ropy byla oproti nynějšku skoro dvojnásobná – stála až 147 dolarů za barel. Během června 2008 byla rekordně drahá také nafta, když se u čerpacích stanic prodávala za průměrných 35,10 koruny.

Oproti loňskému dubnu je nyní litr benzínu dražší téměř o šest korun a litr nafty je dražší o více jak čtyři koruny. V případě, že by se ceny ropy dostaly na maxima z roku 2008 v současné době, vlivem vyššího zdanění paliv by se ceny pohonných hmot mohly dostat až na hranici 40 korun za litr.

(Michal Roškanin, odborný redaktor – analytik, PETROLmedia)

Kam dál?

- Nejčastější podvody u ojetých automobilů a na co si dát pozor

- Kvalita benzínu i nafty se prudce zhoršila. Jak poznat ty kvalitní?

- Ceny pohonných hmot rostou i nadále, benzin je nejdražší od srpna 2008

- Kvalita benzínu i nafty by se měla zlepšit, ČOI zdvojnásobila počet kontrol

Kurzy

Kurzovní lístek: 29.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,250 24,370
USD 22,050 22,230
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články