Benzín i nafta zdražily o třicetník, ceny phm ještě porostou

1. 3. 2010 – 20:31 | Ceny PHM | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Benzín i nafta zdražily o třicetník, ceny phm ještě porostou
Benzin by mohl stát až 40 korun, Foto: SXC/NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Ceny benzinu a motorové nafty se během uplynulého týdne začaly zvyšovat. Benzin zdražil o 28 haléřů na hodnotu 30,45 koruny za litr a cena nafty se zvýšila o 32 haléřů na 28,96 koruny za litr.

Cena pohonných hmot se tak začala zvyšovat po pěti týdnech drobného zlevňování a během týdne se dostala až na hodnoty před tímto zlevňováním. V následujících dnech se cena pohonných hmot ještě o něco zvýší, zdražení by mohlo být dokonce vyšší než v uplynulém týdnu.

 

- Ceny pohonných hmot

 

Benzín i nafta o dvě koruny dráž


Během uplynulého týdne vzrostla cena pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic zhruba o třicetník. Benzin zdražil o 28 haléřů a včera jeho cena dosahovala hodnoty 30,45 koruny za litr. Nafta zdražila o 32 haléřů a nyní tak litr nafty stojí 28,96 koruny.

Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot u totemů čerpacích stanic dlouhodobě sleduje. Cena nejběžnějšího alternativního paliva LPG naopak roste, a to už od listopadu minulého roku. Podle údajů Českého statistického úřadu z minulého týdne se cena LPG zvýšila o 17 haléřů na 14,61 koruny za litr.

Benzin a nafta prudce zdražily od 1. ledna, kdy došlo ke zvýšení spotřebních daní a DPH, celkově o více jak 2 koruny za litr. U benzinu se ke včerejšímu dni cena od Nového roku zvýšila o 2,23 koruny za litr a u nafty došlo k navýšení o 2,32 koruny za litr. O korunu vyšší spotřební daně u benzinu a nafty a o jedno procento vyšší DPH zodpovídají za zdražení jen zčásti – zásluhou jejich zvýšení pohonné hmoty zdražily „pouze“ o zhruba 1,30 koruny. O zbytek zdražily čerpací stanice pohonné hmoty kvůli vyšší ceně ropy a oslabení koruny.

 

Nejdražší benzín je tradičně v Praze

 

S nejdražšími pohonnými hmotami se setkají řidiči v Praze. V hlavním městě je nejdražší benzin, včera zde stál 31,18 koruny za litr. Nejlevnější benzin se prodává v Jihočeském kraji, kde litr přijde na průměrných 29,92 koruny. Nejdražší motorovou naftu lze ze všech krajů pořídit v Jihomoravském kraji, stojí zde 29,57 koruny za litr. Nejlevnější nafta je naopak podle statistik CCS k dispozici za 28,37 koruny za litr v Jihočeském kraji.

 

<%Anketa14%>

 

Benzin by mohl stát až 40 korun


Ceny pohonných hmot jsou sice poměrně vysoko, na druhou stranu jsou však současné ceny (s vyššími spotřebními daněmi a DPH) stále nižší, než kolik pohonné hmoty stály v létě před dvěma roky. V roce 2008 se během motoristické sezóny benzin prodával nejdráže za 32,70 koruny za litr, tedy o více jak dvě koruny více než dnes. Přitom cena ropy byla oproti nynějšku skoro dvojnásobná. Během června 2008 byla rekordně drahá také nafta, když se u čerpacích stanic prodávala za průměrných 35,10 koruny za litr.

Oproti loňskému únoru je litr benzinu dražší zhruba o šest korun a litr nafty je dražší o pět korun. V případě, že by se ceny ropy dostaly na maxima z roku 2010 v současné době, vlivem vyššího zdanění paliv by se ceny pohonných hmot mohly přiblížit až k hranici 40 koruny za litr.

 

Růst USA překvapil
 

V průběhu následujících dní by měla cena pohonných hmot u čerpacích stanic pokračovat v růstu, a to v řádu několika desetihaléřů. Zdražení by mělo být v podobné výši jako v uplynulém týdnu nebo i vyšší. Cena benzinu a nafty tak bude reagovat na vývoj ceny ropy na světových burzách.

Cena ropy v uplynulém týdnu vzrostla zhruba o dolar za barel a v předchozím týdnu vzrostla cena ropy dokonce o šest dolarů, což ještě nezohlednily ve svých cenách všechny čerpací stanice. Páteční obchodování ukončila severomořská ropa Brent na hodnotě 77,72 dolaru za barel. Cena ropy vzrostla v závěru týdne hlavně kvůli zveřejnění revidovaných údajů o hospodářském růstu v největší světové ekonomice a spotřebiteli ropy – Spojených státech. Podle údajů amerického ministerstva obchodu dosáhla ekonomika USA v loňském posledním čtvrtletí růstu 5,9 procenta, což byla revize směrem nahoru a pro trh překvapivá. Tempo růstu amerického hospodářství je nejrychlejší od roku 2003.

Kurz koruny k dolaru, s nímž se za ropné produkty na burzách platí, se v uplynulém týdnu příliš nezměnil a zůstává tak kolem 19 korun za americký dolar. Kurz koruny tak významně neovlivní velkoobchodní cenu pohonných hmot v tomto týdnu. Česká měna oslabila k dolaru od nového roku zhruba o korunu. Výrazněji se změnila v reakci na vývoj cen ropy také cena benzinu a nafty na rotterdamské burze, která je určující pro vývoj cen pohonných hmot v Česku.

(Michal Roškanin, odborný redaktor – analytik, PETROLMedia)

Kam dál?

- Cena benzínu i nafty začne opět růst

- Zachvátí český trh pančovaný benzín a nafta?

- Benzín i nafta od ledna dvakrát vzroste, díky daním i biopalivům

- Průměrné ceny pohonných hmot pro podnikatele za rok 2009 a 2010
 

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,600 22,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články