Benzín přestal zdražovat, jak se vyvíjí ceny phm?

29. 3. 2010 – 18:55 | Ceny PHM | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Benzín přestal zdražovat, jak se vyvíjí ceny phm?
Ceny pohonných hmot budou stagnovat, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ceny pohonných hmot během uplynulého týdne po měsíčním zdražování poprvé zlevnily. I když jen o haléře. Benzín zlevnil o dva haléře a včera jeho cena dosahovala hodnoty 31,30 koruny za litr. Cena nafty poklesla o sedm haléřů na 29,41 koruny za litr. V následujících dnech bude cena pohonných hmot stagnovat, v horším případě se nepatrně zvýší.

Během uplynulého týdne začala cena pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic po období jednoho měsíce zdražování znovu klesat. Pokles cen benzínu a nafty je však nepatrný. Benzín zlevnil o dva haléře a včera jeho cena dosahovala hodnoty 31,30 koruny za litr. Nafta zlevnila o sedm haléřů a nyní tak litr nafty stojí 29,41 koruny. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot u totemů čerpacích stanic dlouhodobě sleduje.

 

- Ceny pohonných hmot

 

Cena LPG se nepatrně snižuje

 

Cena nejběžnějšího alternativního paliva LPG už druhým týdnem pokračuje neparně v poklesu po dlouhém období jejího růstu, který trval už od listopadu minulého roku až do začátku března. Podle údajů Českého statistického úřadu z minulého týdne cena LPG klesla pouze o haléř na 14,65 koruny za litr.

 

Nejdražší je benzín i nafta na Vysočině, nejlevnější v jížních čechách

 

S nejdražšími pohonnými hmotami se setkají řidiči na Vysočině. Nejdražší benzín je na Vysočině, včera zde stál 31,71 koruny za litr. Nejlevnější benzín se naopak prodává v Jihočeském kraji, kde litr přijde na průměrných 30,84 koruny. Nejdražší motorovou naftu lze ze všech krajů pořídit rovněž na Vysočině, stojí zde 29,96 koruny. Nejlevnější nafta je naopak podle statistik CCS k dostání za průměrných 28,98 koruny v Jihočeském kraji.

 

Vývoj cen phonných hmot od začátku roku 2010

Průměrné ceny PHM - Vývoj

Pramen: CCS

 

Litr benzínu může stát až 40 korun

 

Ceny pohonných hmot jsou sice poměrně vysoko, na druhou stranu jsou současné ceny (s vyššími spotřebními daněmi a DPH od 1. ledna 2010) stále nižší, než kolik pohonné hmoty stály v létě před dvěma roky.

V roce 2008 se během motoristické sezóny benzín prodával nejdráže za 32,70 koruny za litr, tedy o více jak korunu více než dnes. Přitom cena ropy byla oproti nynějšku skoro dvojnásobná – stála až 147 dolarů za barel. Během června 2008 byla rekordně drahá také nafta, když se u čerpacích stanic prodávala za průměrných 35,10 koruny za litr.

 

Benzín zdražil o šest korun, nafta o čtyři

 

Oproti loňskému březnu je litr benzínu dražší téměř o šest korun a litr nafty je dražší téměř o čtyři koruny. V případě, že by se ceny ropy dostaly na maxima z roku 2008 v současné době, vlivem vyššího zdanění paliv by se ceny pohonných hmot mohly dostat až na hranici 40 korun za litr.

 

<%Anketa14%>

 

Cena ropy hledá směr

 

V průběhu následujících dní by měla cena pohonných hmot u čerpacích stanic stagnovat, v horším případě by se mohly i nepatrně zvýšit. Ceny ropy na světových trzích se totiž v uplynulém týdnu přestaly zvyšovat. Na druhé straně však v minulém týdnu oslaboval kurz koruny k dolaru, což prodražuje nákupy ropy a pohonných hmot ze zahraničí českým obchodníkům.

Cena referenční ropy Brent ve srovnání s předchozím týdnem v týdenním srovnání spíše poklesla, a to zhruba o 0,5 dolaru za barel. V uplynulém týdnu se neobjevila žádná významná zpráva, která by vývoji cen ropy dala jasný signál, a tak byla cena ropy ve srovnání s obchodováním v předcházejících týdnech velice stabilní a uzavírací hodnoty na burze se v jednotlivých dnech nelišily o více jak o 1,5 dolaru za barel. Ropa spíše reagovala na vývoj na trzích s akciemi a měnami. Cena ropy se však nadále pohybuje kolem svého dvouměsíčního maxima – okolo 80 dolarů za barel.

K výrazným pohybům nedošlo ani na rotterdamské burze, kde se obchoduje s ropnými výrobky včetně benzínů a motorových naft. Nadále však platí, že se udržuje relativně vyšší rozdíl mezi cenou benzínu a nafty u tuzemských pump, což ovlivňuje nejspíše vyšší poptávka po benzínech po konci zimního počasí a také v nedávné době omezená nabídka benzínu vlivem stávky ve francouzských rafinériích na konci února.

Na rotterdamské burze následně zdražoval hlavně benzín, a tím se prodražovala i velkoobchodní cena benzínu tuzemským obchodníkům. Na poptávkové straně zase došlo k nárůstu spotřeby benzínu v souvislosti s teplým jarním počasím. Během března proto zdražil benzín o 85 haléřů, motorová nafta oproti tomu zdražila u tuzemských čerpaček pouze o 45 haléřů. Benzín je tak oproti naftě na konci března dražší téměř o dvě koruny. Ještě v lednu byl přitom benzín dražší o korunu a půl.

(Michal Roškanin, odborný redaktor – analytik PETROLmedia)

Kam dál?

- Kvalita benzínu i nafty se prudce zhoršila. Jak poznat ty kvalitní?

- Průměrné ceny pohonných hmot u cestovních náhrad pro zaměstnance

- Průměrné ceny pohonných hmot pro podnikatele za rok 2009 a 2010
 

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,850 24,930
USD 23,250 23,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články