Benzín zdražil dvakrát víc než nafta. Jak se bude vyvíjet cena dál?

15. 3. 2010 – 18:05 | Ceny PHM | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Benzín zdražil dvakrát víc než nafta. Jak se bude vyvíjet cena dál?
Benzín v minulém týdnu zdražil dvakrát víc než nafta, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ceny pohonných hmot během uplynulého týdne pokračovaly už třetím týdnem v růstu. Benzin zdražil o 27 haléřů a včera jeho cena dosahovala hodnoty 31,08 koruny za litr. Cena nafty se naproti tomu zvýšila pouze o 11 haléřů na 29,33 koruny za litr.

Cena benzinu a nafty se pravidelně pohybuje zhruba o stejnou částku, nyní ale ceny ovlivnil nedostatek benzinu ve Francii, který způsobila nedávná stávka ve francouzských rafineriích společnosti Total. V následujících dnech bude cena pohonných hmot stagnovat.

 

<%Anketa14%>

 

Nejlevnější benzin: Ostravsko

 

Během uplynulého týdne vzrostla cena pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic zhruba o dvacetník. Benzin zdražil o 27 haléřů a včera jeho cena dosahovala hodnoty 31,08 koruny za litr. Nafta zdražila o 11 haléřů a nyní tak litr nafty stojí 29,33 koruny. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot u totemů čerpacích stanic dlouhodobě sleduje.

 

Cena LPG roste

 

Cena nejběžnějšího alternativního paliva LPG naopak roste, a to už od listopadu minulého roku. Růst cen LPG však už polevuje. Podle údajů Českého statistického úřadu z minulého týdne se cena LPG zvýšila pouze o čtyři haléře na 14,65 koruny za litr.

 

Nejdražší benzín a nafta ve Zlínském kraji a v Praze

 

S nejdražšími pohonnými hmotami se setkají řidiči ve Zlínském kraji a v Praze. Nejdražší benzin je tentokrát v Praze, včera zde stál 31,54 koruny za litr. Nejlevnější benzin se naopak prodává překvapivě v Moravskoslezském kraji, kde litr přijde na průměrných 30,61 koruny.

Nejdražší motorovou naftu lze ze všech krajů pořídit ve Zlínském kraji, stojí zde 30,02 koruny za litr. Nejlevnější nafta je naopak podle statistik CCS k dostání za průměrných 28,73 koruny za litr v Královéhradeckém kraji.

 

Vývoj cen PHM od zažátku roku 2010
Vývoj cen benzínu a nafty od začátku roku 2010
Pramen: CCS

 

Francouzi stávkovali


V průběhu následujících dní by měla cena pohonných hmot u čerpacích stanic stagnovat. Cena benzinu a nafty totiž bude reagovat na posilování kurzu koruny, která se během uplynulého týdne vydala vzhůru kvůli revizi údajů Českého statistického úřadu. Ty ukázaly, že ekonomika Česka ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla o 0,7 procenta. Předchozí odhady o vývoji hospodářství přitom hovořily o propadu o 0,6 procenta.

Posilující koruna je tak schopna vybalancovat růst ropy na světových trzích v minulém týdnu. Cena ropy Brent ve srovnání s předchozím týdnem vzrostla v uplynulém týdnu vzrostla o 1,5 dolaru za barel. V uplynulém týdnu se neobjevila žádná významná zpráva, která by vývoji cen ropy dala jasný signál. Ropa tak spíše reagovala na vývoj na trzích s akciemi a měnami. Cena ropy se však nadále pohybuje kolem svého dvouměsíčního maxima – okolo 80 dolarů za barel.

Tentokrát má však výrazný vliv na trh s pohonnými hmotami v Česku vývoj na rotterdamské burze. Na ceny pohonných hmot prodávaných na hlavní evropské burze se totiž projevila osmidenní stávka zaměstnanců v šesti rafineriích francouzské ropné společnosti Total, která proběhla na konci února. Jádrem sporu je rafinerie v severofrancouzském městě Danquerque, kterou má v plánu Total uzavřít kvůli nadbytečnému stavu rafinérských kapacit. Kvůli stávce měla problémy s nedostatkem benzinu zhruba stovka čerpacích stanic v Francii. Nedostatek benzinu pak způsobil nárůst cen benzinu na rotterdamské burze, což se se zpožděním projevilo i v nárůstu cen benzinu u čerpacích stanic v Česku.

 

Benzin by mohl stát až 40 korun
 

Ceny pohonných hmot jsou sice poměrně vysoko, na druhou stranu jsou však současné ceny (s vyššími spotřebními daněmi a DPH) stále nižší, než kolik pohonné hmoty stály v létě před dvěma roky. V roce 2008 se během motoristické sezóny benzin prodával nejdráže za 32,70 koruny za litr, tedy o více jak dvě koruny více než dnes. Přitom cena ropy byla oproti nynějšku skoro dvojnásobná. Během června 2008 byla rekordně drahá také nafta, když se u čerpacích stanic prodávala za průměrných 35,10 koruny za litr.

Oproti loňskému březnu je litr benzinu dražší zhruba o šest korun a litr nafty je dražší o pět korun. V případě, že by se ceny ropy dostaly na maxima z roku 2010 v současné době, vlivem vyššího zdanění paliv by se ceny pohonných hmot mohly přiblížit až k hranici 40 koruny za litr.

Benzin a nafta prudce zdražily od 1. ledna, kdy došlo ke zvýšení spotřebních daní a DPH, celkově o více jak 2 koruny za litr. U benzinu se ke včerejšímu dni cena od Nového roku zvýšila o 2,86 koruny za litr a u nafty došlo k navýšení o 2,69 koruny za litr. O korunu vyšší spotřební daně u benzinu a nafty a o jedno procento vyšší DPH zodpovídají za zdražení jen zčásti – zásluhou jejich zvýšení pohonné hmoty zdražily „pouze“ o zhruba 1,30 koruny. O zbytek zdražily čerpací stanice pohonné hmoty kvůli vyšší ceně ropy a oslabení koruny.

(Michal Roškanin, odborný redaktor – analytik PETROLmedia)

 

Kam dál?

- Kvalita benzínu i nafty by se měla zlepšit, ČOI zdvojnásobila počet kontrol

- Benzín i nafta od ledna dvakrát vzroste, díky daním i biopalivům

- Průměrné ceny pohonných hmot pro podnikatele za rok 2009 a 2010

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články