Benzín zdražil o další třicetník, cena benzínu i nafty dál poroste

8. 3. 2010 – 16:53 | Ceny PHM | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Benzín zdražil o další třicetník, cena benzínu i nafty dál poroste
Ceny PHM už dva týdny trvale rostou, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ceny pohonných hmot během uplynulého týdne pokračovaly už druhým týdnem ve zdražování. Benzin zdražil o 36 haléřů a včera jeho cena dosahovala hodnoty 30,81 koruny za litr.

Cena nafty se zvýšila o 26 haléřů na 29,22 koruny za litr. Cena pohonných hmot reaguje na rostoucí ceny ropy na světových trzích a také na nedávnou stávku zaměstnanců v rafineriích francouzské společnosti Total. V následujících dnech se cena pohonných hmot ještě nepatrně zvýší.

 

<%Anketa14%>

 

Benzín i nafta jsou o dvě koruny dráž


Během uplynulého týdne vzrostla cena pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic zhruba o třicetník. Benzin zdražil o 36 haléřů a včera jeho cena dosahovala hodnoty 30,81 koruny za litr. Nafta zdražila o 26 haléřů a nyní tak litr nafty stojí 29,22 koruny. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot u totemů čerpacích stanic dlouhodobě sleduje. Cena nejběžnějšího alternativního paliva LPG naopak roste, a to už od listopadu minulého roku. Podle údajů Českého statistického úřadu z minulého týdne se cena LPG zvýšila o čtyři haléře na 14,65 koruny za litr.

- Ceny pohonných hmot

Benzin a nafta prudce zdražily od 1. ledna, kdy došlo ke zvýšení spotřebních daní a DPH, celkově o více jak 2 koruny za litr. U benzinu se ke včerejšímu dni cena od Nového roku zvýšila o 2,59 koruny za litr a u nafty došlo k navýšení o 2,58 koruny za litr. O korunu vyšší spotřební daně u benzinu a nafty a o jedno procento vyšší DPH zodpovídají za zdražení jen zčásti – zásluhou jejich zvýšení pohonné hmoty zdražily „pouze“ o zhruba 1,30 koruny. O zbytek zdražily čerpací stanice pohonné hmoty kvůli vyšší ceně ropy a oslabení koruny.

S nejdražšími pohonnými hmotami se setkají řidiči na Vysočině a v Praze. Nejdražší benzin je tentokrát na Vysočině, včera zde stál 31,42 koruny za litr. Nejlevnější benzin se prodává v Jihočeském kraji, kde litr přijde na průměrných 30,16 koruny. Nejdražší motorovou naftu lze ze všech krajů pořídit v Jihomoravském kraji, stojí zde 29,87 koruny za litr. Nejlevnější nafta je naopak podle statistik CCS k dispozici za 28,73 koruny za litr v Jihočeském kraji.

 

Vývoj cen PHM v minulém týdnu

Benzín, nafta - průměrné ceny phm

Pramen: CCS

 

Francouzi stávkovali
 

V průběhu následujících dní by měla cena pohonných hmot u čerpacích stanic pokračovat v růstu, a to v řádu několika desetihaléřů. Zdražení by však už nemělo být tak velké jako v uplynulém týdnu. Cena benzinu a nafty tak bude reagovat na vývoj ceny ropy na světových burzách v uplynulém týdnu.

V uplynulém týdnu cena barelu ropy ve srovnání s předcházejícím týdnem vzrostla zhruba o dolar. Během pátečního obchodování vystoupila severomořská ropa Brent až na hodnotu nad 80 dolarů za barel a dostala se tak ke svému dvouměsíčnímu maximu. Cenu ropy podpořily zvláště údaje o pracovním trhu v USA a zprávy z Číny, jejíž představitelé dali najevo, že dosavadní stimulační opatření na podporu ekonomiky zatím neukončí.

Kurz koruny k dolaru, s nímž se za ropné produkty na burzách platí, se v uplynulém týdnu příliš nezměnil a zůstává tak kolem 19 korun za americký dolar. Kurz koruny tak významně neovlivní velkoobchodní cenu pohonných hmot v tomto týdnu. Česká měna oslabila k dolaru od nového roku zhruba o korunu.

Výrazněji se změnila v reakci na vývoj cen ropy také cena benzinu a nafty na rotterdamské burze, která je určující pro vývoj cen pohonných hmot v Česku. Cenu pohonných hmot na burze v Rotterdamu podpořila nedávná osmidenní stávka pracovníků v šesti rafineriích francouzské společnosti Total. Nedostatek pohonných hmot se pak projevil u některých čerpacích stanic ve Francii a tím se zvýšila poptávka po benzinu i na rotterdamské burze.

 

Benzin by mohl stát až 40 korun


Ceny pohonných hmot jsou sice poměrně vysoko, na druhou stranu jsou však současné ceny (s vyššími spotřebními daněmi a DPH) stále nižší, než kolik pohonné hmoty stály v létě před dvěma roky. V roce 2008 se během motoristické sezóny benzin prodával nejdráže za 32,70 koruny za litr, tedy o více jak dvě koruny více než dnes. Přitom cena ropy byla oproti nynějšku skoro dvojnásobná. Během června 2008 byla rekordně drahá také nafta, když se u čerpacích stanic prodávala za průměrných 35,10 koruny za litr.

Oproti loňskému únoru je litr benzinu dražší zhruba o šest korun a litr nafty je dražší o pět korun. V případě, že by se ceny ropy dostaly na maxima z roku 2010 v současné době, vlivem vyššího zdanění paliv by se ceny pohonných hmot mohly přiblížit až k hranici 40 koruny za litr.

(Michal Roškanin, odborný redaktor – analytik)


Kam dál?

- Kvalita benzínu i nafty by se měla zlepšit, ČOI zdvojnásobila počet kontrol

- Benzín i nafta od ledna dvakrát vzroste, díky daním i biopalivům

- Průměrné ceny pohonných hmot u cestovních náhrad pro zaměstnance

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,700 24,820
USD 22,970 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články